Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Co to jest łupież pstry?

Wiele osób zapewne zastanawia się, czym jest łupież pstry? Co to jest, tak właściwie? Łupież pstry jest chorobą grzybiczą skóry o nie do końca wyjaśnionym podłożu. O ile wiadomo, że schorzenie to wywołuje grzyb drożdżopodobny Malassezja furfur, występujący powszechnie w mikroflorze ludzkiej skóry, o tyle nauka nie odpowiedziała dotychczas na pytanie, dlaczego grzyb ten u części ludzi powoduje występowanie choroby, natomiast u innych nie.

Mechanizm powstawania choroby

Wiemy już, co to jest łupież pstry, warto więc dowiedzieć się, czym jest grzyb Malassezja furfur. Uważany jest za głównego winowajcę tego rodzaju schorzeń skórnych, wytwarza kwas azelainowy, związek chemiczny hamujący tyrozynazę – enzym odpowiedzialny za syntezę melaniny, naturalnego barwnika skóry, czego rezultatem są typowe dla łupieżu pstrego odbarwienia. Co ciekawe, Malassezja furfur nie występuje wcale u noworodków, natomiast dość powszechnie u dzieci powyżej roku i dorosłych, jednak w większości przypadków nie powoduje zjawisk chorobowych. W momencie, kiedy rozwija się łupież pstry, zmiany skórne ulegają przeobrażeniu w łupiny i złuszczają się, co więcej, zmienione chorobowo miejsca nie opalają się, dlatego objawy są bardziej widoczne na opalonej skórze. Zauważono również, że znacznie częściej występuje w klimacie wilgotnym i tropikalnym i dotyka osoby o ciemnej skórze.

Okoliczności sprzyjające pojawieniu się łupieżu pstrego

Podobnie jak w przypadku innych chorób dermatologicznych, przypuszcza się, że istotne znaczenie dla powstania i rozwoju łupieżu pstrego ma obniżona odporność organizmu, co zdaje się potwierdzać obserwacja biorców po przeszczepach oraz nosicieli wirusa HIV, którzy znacznie częściej niż reszta populacji zapadają na tę chorobę. Za czynniki sprzyjające powstawaniu łupieżu pstrego uważa się także wysoki poziom wilgotności skóry wynikający między innymi z nadmiernej potliwości, otyłość, zbyt ciasne ubrania i nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej. Ponadto łupież pstry znacznie częściej występuje u osób młodych niż u starszych ludzi.

Odpowiedzialna walka z łupieżem pstrym

Zastanawiasz się więc, co na łupież pstry będzie najskuteczniejsze? W mniej zaawansowanej fazie choroby stosuje się leczenie miejscowe, aplikując na skórę kremy, szampony lub emulsje zawierające odpowiednie substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Co zrobić jeżeli to, co na łupież pstry bez recepty kupiliśmy nie zadziała? W razie potrzeby lekarz może przepisać odpowiednie preparaty doustne. My osobiście, polecamy nasz zestaw Pityver.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
rabat10