Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Objawy łupieżu pstrego

Łupież pstry to rodzaj grzybicy skóry, której przyczyną jest drożdżak Malassezja furfur z gatunku Pityrosporum ovale. Drożdżak ów wytwarza kwas azelainowy, związek chemiczny  hamujący syntezę melaniny, co w konsekwencji prowadzi do powstawania na skórze różnej barwy plam podlegających następnie złuszczaniu, jak w przypadku zwykłego łupieżu.

Reaguj, jak tylko zaważysz pierwsze objawy!

Łupież pstry to dokuczliwa choroba skóry wywoływana przez drożdżaki z rodziny Malassezia. Można się nim zarazić zarówno przez kontakt z osobą cierpiącą na tę dolegliwość, jak i poprzez kontakt z przedmiotami przez nią używanymi. Pozbycie się tej dolegliwości nie jest łatwe. Najważniejsze to zareagować jak najszybciej – najlepiej po wystąpieniu pierwszych objawów kupić zestaw Pityver.

Jak wygląda łupież pstry? Zdjęcia są tu najlepszą ilustracją. Najbardziej charakterystycznym symptomem są jasne plamki na skórze. Pojawiają się, ponieważ grzyby hamują produkcje melaniny, która jest naturalnym barwnikiem skóry. Przyjmować mogą różne rozmiary – od małych plamek po większe obszary. Lepiej widać je na opalonej skórze, gdyż różnica w odcieniach jest wtedy większa. Plamkom towarzyszy charakterystyczne łuszczenie skóry.

Specyficzne objawy łupieżu pstrego

swedzaca skoraŁupież pstry objawy ma dość charakterystyczne. Nazwa schorzenia, łupież pstry,
(łac. pityriasis versicolor), wiąże się z najbardziej charakterystycznymi i rzucającymi się w oczy objawami, to jest kolorowymi plamami i złuszczaniem naskórka. Są one na tyle wyraziste i typowe, że z reguły nie ma problemu z odróżnieniem łupieżu pstrego od innych schorzeń dermatologicznych, bielactwa, łupieżu pospolitego, łuszczycy czy grzybicy stóp.

Pierwsze objawy łupieżu pstrego są najczęściej nieregularne, odbarwieniowe plamy na skórze, o odcieniu nieco jaśniejszym lub ciemniejszym od całości otaczającego naskórka. Mogą one mieć kolor od białego, przez odcienie żółci, do ciemnobrązowego. Łupież pstry powoduje odbarwienie skóry, gdyż wywołujący go grzyb zakłóca syntezę melaniny, będącej naturalnym barwnikiem skóry.  Wraz z rozwojem liczby grzybów plamy powiększają się i łączą ze sobą, obejmując coraz większe połacie skóry. Chorobowo zmienione miejsca podlegają łuskowatemu złuszczaniu.

Zmiany chorobowe spowodowane łupieżem pstrym na szczęście nie swędzą, bardzo rzadko też rozwijają się w stan zapalny. Uciążliwość tego schorzenia wynika przede wszystkim ze względów estetycznych oraz z faktu, że dość często pojawiają się nawroty, niekiedy nawet przy właściwym przestrzeganiu higieny osobistej.

Gdzie występują zmiany, będące objawem łupieżu pstrego?

Zmiany umiejscowione są na ogół na klatce piersiowej i plecach, jednak mogą również pojawiać się na karku, udach, tułowiu, górnej części ramion. Co więcej niekiedy znikają niemal całkowicie przy niskich temperaturach, aby ponownie pojawić się wiosną i latem. Wtedy też stają się najbardziej widoczne, ponieważ miejsca chorobowo zmienione nie opalają się pod wpływem promieni słonecznych.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
rabat10