Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Brązowe plamy na ciele są niebezpieczne? Sprawdź!

Chociaż brązowe plamy na ciele mogą pojawiać się po prostu pod wpływem używania nieodpowiednich kosmetyków lub urazów, mogą także być objawem niektórych chorób. I to naprawdę niebezpiecznych, dlatego przebarwień nie można ignorować. Od razu po zauważeniu zmiany warto udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Brązowe plamy na ciele zwiastują chorobyBrązowe plamy na ciele

Brązowe plamy na ciele mogą pojawiać się bardzo często. W końcu mamy znamiona i pieprzyki, które mogą być wrodzone lub pojawiać się z biegiem czasu. Nie są niebezpieczne, ale warto je obserwować, czy nie powiększają się i mają gładką powierzchnię. Jednakże niektóre brązowe plamy mogą być bardziej szkodliwe.

Przeczytaj również artykuł na temat diagnostyki łupieżu pstrego:
https://pityver.pl/wiedza/diagnostyka-leczenie-lupiezu-pstrego/

Nawet drobna brązowa plamka, która nagle pojawiła się na ciele powinna nas zaniepokoić. Zwłaszcza jeśli plamek jest więcej. Warto jak najszybciej iść do lekarza rodzinnego, który skieruje do odpowiedniego specjalisty. Wbrew pozorom wizyta u dermatologa nie jest konieczna. Bardzo często pomóc może ci ginekolog lub diabetolog. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym lepiej, ponieważ umożliwi to podjęcie odpowiedniej terapii i poradzić sobie z problemem.

Brązowe plamy na ciele: łupież pstry

Być może brązowe plamy na skórze nie kojarzą nam się na łupieżem, a sam problem zdaje się dotyczyć wyłącznie skóry głowy. Jednak istnieje kilka rodzajów tego schorzenia, Łupież pstry nie dotyczy włosów, lecz skóry ciała i najczęściej pojawia się na klatce piersiowej. To choroba wynikająca z zakażenia grzybami i chociaż nie jest szczególnie zaraźliwa, można się nią zarazić w salonie kosmetycznym lub masażu.

Najbardziej charakterystycznym objawem łupieżu pstrego są brązowe plamy na ciele. Najczęściej są zlokalizowane na klatce piersiowej, jednakże pojawiają się także na plecach, karku, w pachwinach i rzadko na twarzy. Są dość duże – mają około 4 mm średnicy, nieregularne i z zaznaczonymi krawędziami. Początkowo nie wzbudzają niepokoju, ponieważ są ciemnobeżowe i nie jest ich za dużo. Jednakże później ich przybywa, mogą się zlewać w mozaikę. Niekiedy towarzyszy temu łuszczenie się skóry i silne swędzenie, jak w przypadku standardowego łupieżu.

Brązowe plamy na skórze z powodu zmian hormonalnych

Brązowe plamy na ciele mogą być także problemem kobiet w ciąży. Jest to tak zwana ostuda: brązowe plamy na skórze twarzy, przy ustach, na szyi, ramionach i dekolcie. Mają one podłoże hormonalne  a sytuacji, w czasie których mogą się pojawiać jest wiele:

  • Ciąża,
  • Terapia hormonalna,
  • Antykoncepcja hormonalna,
  • Stosowanie preparatów zwiększających produkcję testosteronu u mężczyzn,
  • Guzy jajnika,
  • Stosowanie leków światłouczulających.

Zmiany są na tyle charakterystyczne, że nie potrzeba żadnych dodatkowych badań, by zdiagnozować ostudę. To brązowe plamy na skórze, symetryczne i o nieregularnym kształcie. Ostuda nie zawsze wymaga leczenia, czasami stosuje się wyłącznie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Warto jednakże zgłosić się do lekarza – za ciemna lub zbyt nieregularna zmiana może być niepokojąca, a wtedy zachodzi potrzeba wykonania biopsji.

Brązowe plamy na ciele: rogowacenie ciemne

Brązowe plamy na ciele może powodować także inne schorzenie, nazwane rogowaceniem ciemnym. Jest to problem, który może dotykać wiele osób i z wielu powodów. Wszystko dlatego, że rodzajów rogowacenia jest aż 8. Najczęściej pojawia się u osób zmagających się z nadwagą i otyłością, chorujących na cukrzycę lub insulinooporność. Jest to typowy objaw nowotworu przewodu pokarmowego. Czasami problem jest związany z hormonami, może być objawem hiperandrogenizmu czy zespołu policystycznych jajników.

Rogowacenie ciemne to bardzo ciemne, wręcz czarne lub brązowe plamy na ciele, które pojawiają się pod pachami, w pachwinach, na łokciach i kolanach. czasami pojawiają się także na twarzy i rękach i w naturalnych zgięciach skóry. Dodatkowym objawem jest świąd zmian, który może być bardzo nieprzyjemny.

Jak widać problemy skórne mogą zwiastować bardzo poważne choroby, z którymi trudno będzie sobie poradzić. Dlatego warto obserwować swoją skórę i jak najszybciej zacząć działać, kiedy tylko pojawią się pierwsze brązowe plamy na ciele.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!


1. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
2. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
3. Morishita N., Sei Y., Microreview of Pityriasis versicolor and Malassezia species, Mycopathologia, 2006
4. Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005

Jesteśmy na

nasze aukcje