Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Łupież pstry u dzieci? To możliwe!

Łupież pstry u dzieci i inne zakażenia grzybicze występuje częściej niż większość z nas by się spodziewała. Zwykle chorują dzieci między drugim a dziesiątym rokiem życia, natomiast miejscem ataku jest owłosiona skóra głowy. Jak chronić nasze dzieci i zapobiegać nawrotom choroby?

Łupież pstry u dzieci – przyczynyŁupież pstry u dziecka

Przyczyną łupieżu pstrego u dzieci najczęściej jest bezpośrednie przeniesienie grzyba od innej osoby lub zakażenie poprzez kontakt z pościelą czy bielizną osoby chorej.

Zarazić można się także od zwierząt gospodarczych lub domowych. Ta dolegliwość częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, szczególnie narażone są młode osoby, a dzieci i osoby w podeszłym wieku chorują rzadziej. Idealną aurą do rozwoju choroby jest ciepłe i wilgotne powietrze, pamiętajmy więc o ubieraniu dzieci adekwatnie do pogody, w odzież wykonaną z naturalnych materiałów.

Łupież pstry u dzieci – objawy

Łupież pstry u dzieci objawia się zmianami skórnymi w postaci czerwonych, żółtych lub brunatnych plam pojawiają się w okolicach:

  • klatki piersiowej,
  • szyi,
  • pleców,
  • ramion,
  • ud.

Skóra na powierzchni zmian łuszczy się, jest szorstka, wygląda nieestetycznie. Po zauważeniu zmian należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dermatologiem w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!

Łupież pstry u dzieci – leczenie

Łupież pstry u dzieci leczymy głównie maściami i szamponami przeciwgrzybiczymi, tak samo jak u dorosłych. Na początku stosuje się samo leczenie zewnętrzne tak, aby  jak najmniej obciążać organizm dziecka zbędnymi lekami. Niestety często to nie wystarcza i musimy sięgnąć po leki doustne lub antybiotyki, które mogą obciążać przewód pokarmowy, dlatego ważne jest, aby po leczeniu wykonać badania laboratoryjne krwi dziecka, w tym próby wątrobowe oraz pamiętanie o lekach osłonowych, które chronią florę bakteryjną. Ważne jest wypróbowanie najpierw wszelkich dostępnych, łagodnych sposobów na wyleczenie.

Należy pamiętać również o tym, żeby pod żadnym pozorem nie dawać dziecku leków, które akurat mamy w domu bez konsultacji z lekarzem, ponieważ preparaty przeciwgrzybiczne mają bardzo silne działanie i mogą poważnie zaszkodzi dziecku. Obserwujmy też dziecko w czasie leczenia, każdy lek bowiem może wywołać niepożądane reakcje, których się nie spodziewamy. Łupież pstry u dzieci leczy się długotrwale i nierzadko trzeba wypróbować wiele preparatów, aż znajdziemy ten, który naprawdę zadziała, jednak możliwe jest całkowite wyleczenie i zniknięcie zmian skórnych na zawsze.

Łupież pstry u dziecka

Łupież pstry u dzieci – jak zapobiegać?

Łupież pstry u dzieci wymaga odpowiedniej profilaktyki po wyleczeniu, tak aby zapobiegać nawrotom choroby. Niestety choroby grzybicze mają ogromną tendencję do nawracania, dlatego tak ważna jest higiena. Podstawą jest prawidłowe dbanie o czystość i nawilżenie skóry dziecka. U dzieci zarażonych przez zwierzęta należy izolować zarażonego pupila od dziecka aż do momentu całkowitego wyleczenia obojga. Łupież pstry u dzieci bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego jeśli wiemy, że nasze dziecko jest chore powinniśmy minimum przez tydzień pozwolić dziecku zostać w domu, tak aby nie zaraziło swoich rówieśników w przedszkolu czy szkole.


Bibliografia

1. Leeming J.P., Notman F.H., Holland K.T., The distribution and ecology of Malassezia furfur and cutaneous bacteria on human skin,1989
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012

Jesteśmy na

nasze aukcje