Biała glinka – pokonaj łupież pstry
Strona główna » Blog » Biała glinka – pokonaj łupież pstry
Biała glinka (inaczej kaolin, glinka porcelanowa) ceniona jest od wieków, a jej dobroczynne właściwości wykorzystywane były w starożytnych Chinach, czy Grecji. Współcześnie chętnie wykorzystywana jest do wyrobu kosmetyków kolorowych, pielęgnacyjnych, a ponadto – w celach terapeutycznych.
Biała glinka – skąd pochodzi?
Glinka biała pochodzi z okolic Morza Śródziemnego lub z terenów Puszczy Amazońskiej. Pierwsza cieszy się znacznie większą popularnością, jednak biała glinka amazońska wyróżnia się innym składem, a przez co również inaczej wpływa na skórę. Jest ona bogatsza w wartości odżywcze, ze względu na dużą zawartość elementów roślin, a w szczególności nasion drzew.
Glinki wydobywane są ze skał krzemionkowo-wapniowych, z głębokości aż 70 metrów, a następnie suszone. W wyniku tych działań otrzymywany jest gładki proszek o wysokich właściwościach pielęgnacyjnych.
Biała glinka – skład
Biała glinka to najdelikatniejsza z dostępnych glinek, dzięki czemu doskonale sprawdzi się do pielęgnacji cery delikatnej, suchej i dojrzałej.
Produkty z jakimi spotykamy się na sklepowych półkach najczęściej pochodzą z Francji, a w ich składnie znajdziemy:
- krzemionkę,
- tlenek glinu,
- tlenek żelaza,
- tlenek manganu,
- tlenek magnezu,
- tlenek wapnia,
- tlenek sodu,
- potasu tytanu,
- cynk
Przeczytaj również: Łupież pstry, a łuszczyca
Zawartość minerałów może być zależna jednak od wielu czynników, w tym od czasu oraz miejsca wydobycia.
Biała glinka jako składnik kosmetyków
Biała glinka doskonale sprawdzi się w przypadku pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, dojrzałej oraz skóry skłonnej do podrażnień i alergii. Ze względu na swoje kojące i łagodzące działanie producenci kosmetyków chętnie umieszczają ją w składzie. Często występuje w kremach, pudrach, a także cieniach do powiek. Właściwości pielęgnacyjne wykorzystywane są także w maseczkach, które doskonale rozwiązują problemy skóry, na przykład trądzik. Biała glinka świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji włosów i całego ciała.
PITYVER
SKUTECZNA METODA LECZENIA ŁUPIEŻU PSTREGO ZAMÓW!
Biała glinka i wachlarz jej zastosowań
Biała glinka sprawdza się wyśmienicie w kosmetykach kolorowych oraz w pielęgnacji twarzy – w maseczkach, peelingach i kremach. Jednak możemy znaleźć znacznie więcej jej dobroczynnych zastosować. Kaolin doskonale poradzi sobie w walce z rozstępami, a okład z białej glinki pomoże przy oparzeniach lub łuszczącej się skórze. Działanie antyseptyczne białej glinki pozwala na wykorzystanie jej jako naturalnego dezodorantu – zaaplikowana w formie proszku pozostawi skórę suchą i bez przykrego zapachu. Biała glinka posiada również właściwości oczyszczające i silnie detoksykujące, co niejednokrotnie może okazać się zbawienne dla skóry naszego ciała.
Biała glinka na ratunek w walce z łupieżem pstrym
Biała glinka na łupież pstry sprawdzi się doskonale. Łupież pstry jest chorobą, która charakteryzuje się pojawieniem się licznych, łuszczących plam na ciele. Pstre plamy zazwyczaj pojawiają się na klatce piersiowej, brzuchu, ramionach, a także w okolicy pach. Jak więc walczyć z tą przewlekłą i nawrotową chorobę? Na pomoc przychodzi biała glinka! Ze względu na aktywne działanie łagodzące doskonale redukuje stany zapalne skóry, a zawartość magnezu wspomaga odbudowanie bariery ochronnej, co prowadzi do naprawy uszkodzonych tkanek. Biała glinka wspomaga także usuwanie martwego naskórka, jednocześnie pozostawiając uczucie odżywienia i nawilżenia, ponieważ kaolin zatrzymuje wilgoć w warstwie hydrolipidowej skóry.
Bibliografia:
1. Santana JO, AzevedoFL Iwsp. Pityriasis versicolor: clinical-epidemiological characterization of patients in the urban area of Buerarema-BA, Brazi. An Bras Dermatol. 2013 Mar- Apr; 88(2): 216-221
2. Gupta AK, Bluhm R., Summerbell R Pityriasis versicolor. J Eur Acad Dermatol Venerol 2002 Jan 16(1):19-33
3. Veasey JV, Avila RB, Miguel BAF, Muramatu LH. White piedra, black piedra, tinea versicolor, and tinea nigra: contribution to the diagnosis of superficial mycosis. An Bras Dermatol. 2017 May-Jun;92(3):413-416.