Pytania i odpowiedzi
Strona główna » Pytania i odpowiedzi
Czy każdy nosiciel grzyba Mallassezja furfur zachoruje na łupież pstry?
Nie jest to normą. W przypadku niektórych ludzi grzyb z rodziny Malassezja furfur nie powoduje bowiem żadnych zmian skórnych, podczas gdy u innych w znaczący sposób wpływa na zmianę flory skórnej.
Nie tylko nie każdy nosiciel grzyba Malassezia furfur nie zachoruje na łupież pstry, ale nawet większość nosicieli nie zachoruje na łupież pstry. Faktycznie, uważa się, że to właśnie drożdżaki z rodziny Malassezia wywołują tę dolegliwość, a spośród 14 odmian to właśnie grzyb Malassezia furfur najczęściej jest winowajcą. Jednakże na powierzchni ciała każdego człowieka żyją grzyby Malassezia. Szacuje się, że 90% osób posiada drożdżaki Malassezia furfur. Jednak w skali światowej na łupież pstry choruje co 14. osoba. Aby doszło do zakażenia, na powierzchni skóry musi pojawić się nadmierna ilość grzybów. Może do tego dojść poprzez kontakt z innym chorym lub jego przedmiotami osobistymi. Ponadto drożdżaki obecne na naszej skórze mogą się mnożyć pod wpływem różnych bodźców.
Zachorowaniu sprzyjają różne czynniki. Jednym z nich jest wzmożona potliwość oraz przetłuszczanie się skóry – drożdżaki żywią się właśnie tłuszczem. Poza tym lubią one środowisko ciepłe i wilgotne. Co więcej na zarażenie się łupieżem pstrym większe szanse mają osoby o obniżonej odporności.
Czy łupież pstry jest lepiej widoczny na skórze opalonej?
Okazuje się że tak. Łupież pstry odbarwia bowiem skórę, gdyż powodujący go grzyb skutecznie blokuje proces syntezy melaniny, która jest naturalnym barwnikiem skóry. Ponadto na pogrubionych łuskach trudniej jest o ładną opaleniznę.
Drożdżaki, które wywołują tę chorobę, blokują proces syntezy melaniny, która jest barwnikiem cery. Dlatego też miejsca zakażone infekcją grzybiczą są jasne. U osób bardzo bladych różnica może być niemalże w ogóle nie zauważalna, gdyż kontrast jest zbyt niewielki. Jednakże gdy skóra się opali, to różnica będzie o wiele lepiej widoczna. Nie ma znaczenia, czy skóra została czasowo opalona pod wpływem promieni UV, czy naturalnie mamy ciemniejszą karnację – na śniadej cerze plamki łupieżu pstrego są znacznie lepiej zauważalne.
Jak można łupież pstry odróżnić od zwykłego łupieżu?
Łupież pstry różni się i to bardzo od klasycznego łupieżu. Dla dermatologa zdiagnozowanie łupieżu pstrego nie stanowi żadnego problemu. Jest on w stanie gołym okiem stwierdzić, czy dotknęła nas właśnie ta dolegliwość. To nie znaczy jednak, że niewprawione oko nie może odróżnić łupieżu pstrego od zwykłego. Wręcz przeciwnie – istnieje kilka prostych prawidłowości, pomocnych w domowych warunkach. Po pierwsze naszą czujność powinna wzbudzić już sama lokalizacja chorobowo zmienionego obszaru. Zwykły łupież pojawia się na skórze głowy, podczas gdy łupież pstry rzadziej obserwuje się w tym obszarze. Co charakterystyczne, w przeciwieństwie do łupieżu zwykłego, dotyka on skóry pleców, klatki piersiowej czy karku.
Może pojawić się także na bokach ciała, w okolicy pępka, na udach oraz górnej części ramion.
Ponadto najbardziej charakterystycznym objawem dla łupieżu pstrego są jasne plamki na skórze. W przypadku bardzo bladych osób mogą być słabo widoczne, ale wystarczy zażyć ciepłej kąpieli, a chorobowo zmienione miejsca staną się wyraźnie zaczerwienione. W początkowej fazie plamki na skórze będą przyjmować kształt małych punktów. W miarę postępowania łupieżu plamki na ciele stają się coraz większe. Na koniec mogą rozrosnąć się tak bardzo, że połączą się w jedną, dużą plamę.
Jak rozpoznać łupież pstry?
Istnieje kilka charakterystycznych objawów łupieżu pstrego. Rozpoznanie tego schorzenia w domowych warunkach nie powinno przysparzać zbyt wielu trudności. Najczęściej choroba dotyka okolic klatki piersiowej, pleców i karku. Może pojawić się także na skórze głowy, na pępku, bokach tułowia, udach oraz górnej, przyśrodkowej części ramion.
Łupież pstry obserwujemy jako białe plamki na skórze o odmiennym od niej odcieniu. Choć najczęściej są one jaśniejsze od cery, to mogą jednak przyjmować plamki kolor ciemnożółty, a nawet ciemnobrązowy. Wraz z rozwojem choroby zakażony zostaje coraz większy obszar, przez co plamki stopniowo zwiększają swój rozmiar. W zaawansowanej fazie mogą rozrosnąć się tak bardzo, że stworzą jedną, dużą plamę.
Chorobowo zmieniona skóra nie poddaje się działaniu promieni UV, ponieważ drożdżaki hamują syntezę melaniny – naturalnego barwnika skóry. Dlatego też po opalaniu kontrast między zdrową a zainfekowaną skórą staje się wyraźniejszy. Na bladej cerze różnica w zabarwieniu jest znacznie mniejsza, a plamki najłatwiej zaobserwować po wyjściu z ciepłej kąpieli. Wówczas zakażony obszar powinien znacznie się zaczerwienić. Ponadto skóra zainfekowana drożdżakami będzie się łuszczyć.
W jaki sposób powinno się nakładać na skórę substancje lecznicze?
Zazwyczaj lekarstwa na łupież pstry mają postać kremu, emulsji czy szamponu. Kluczem do sukcesu jest jednak to, że nakłada się je na całe ciało, a nie tylko w miejscach zmienionych chorobowo, w których widoczne są odbarwienia skóry. Leki muszą pokryć cały obszar ciała, od czubka głowy, na powierzchni ud kończąc.
Preparaty na łupież pstry zawierają składniki, które potrzebują czasu, aby zostały dobrze wchłonięte przez skórę. Dlatego, szczególnie w przypadku środków do mycia (np. szampon), należy zwrócić uwagę na to, aby po nałożeniu ich na skórę nie spłukiwać powstałej piany przez około 5-10 minut. Stosując emulsje, kremy i płyny bez spłukiwania najlepiej odczekać kilka minut zanim założymy ubrania, aby nie wytrzeć zaaplikowanego preparatu.
Łupież pstry ma tendencję do rozprzestrzeniania się na kolejne partie ciała. Dlatego też bardzo ważne jest profilaktyczne stosowanie odpowiednich preparatów na całe ciało, także skórę głowy. Najlepiej wybrać lekką emulsję, którą będziemy wsmarowywać w skórę nóg, rąk i tułowia oraz nieobciążający skóry głowy płyn. W ten sposób będziemy pewni, że nie pojawią się nowe ogniska chorobowe.
Czy kosmetyki na łupież pstry Pityver są produktami naturalnymi?
Tak, formuły dermokosmetyków na łupież pstry Pityver oparto na naturalnych substancjach aktywnie działających. W składzie produktów znajdziemy bogatą zawartość substancji czynnych, wspomagających niwelowanie uporczywych objawów. Są to m.in.: oleje, wyciągi i ekstrakty roślinne.
Czy w składzie dermokosmetyków Pityver znajdują się parabeny, konserwanty, PEG-i, i inne chemiczne dodatki?
Nie, składy dermokosmetyków Pityver są całkowicie wolne od substancji chemicznych. Produkty są bezzapachowe i nie zawierają sztucznych barwników.
Czy dermokosmetyki lub poszczególne składniki produktów Pityver są testowane na zwierzętach?
Nie. Na żadnym etapie produkcji, produkty Pityver nie były i nie są testowane na zwierzętach. Przywiązujemy kluczowe znaczenie do pochodzenia poszczególnych składników naszych kosmetyków i potwierdzamy, że żadna substancja użyta do produkcji dermokosmetyków Pityver nie przeszła testów na zwierzętach.
Czy jesteśmy producentem dermokosmetyków na łupież pstry Pityver?
Tak, jesteśmy producentem dermokosmetyków na łupież pstry Pityver. Dysponujemy własnym laboratorium chemicznym, co pozwala nam na przeprowadzenie całkowicie kontrolowanej i bezpiecznej produkcji dermokosmetyków.
Czy możliwy jest osobisty odbiór złożonego zamówienia?
Nie, wszystkie zamówienia realizujemy tylko drogą wysyłkową.
Czy jest możliwość telefonicznego składania zamówień na kosmetyki Pityver?
Tak, zamówienia kosmetyków Pityver mogą być składane zarówno telefonicznie, jak też drogą internetową.
Czy istnieje możliwość wysłania złożonego zamówienia za granicę?
Tak, wysyłkę zamówień realizujemy również za granicę Polski. Naszym pośrednikiem w realizacji jest firma kurierska DPD. Wszystkie paczki wysyłamy po dokonaniu przedpłaty. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących zamówienia, prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: [email protected]
W jaki sposób realizowane są wysyłki na terenie kraju?
Wszystkie zamówienia krajowe realizujemy za pośrednictwem paczkomatów InPost oraz firmy kurierskiej DPD.
Jakie są dostępne rodzaje płatności za złożone zamówienie?
Oferujemy dwie możliwości dokonania płatności:
- płatność z góry: payPal, payU, przelew tradycyjny,
- płatność za pobraniem (tylko na terenie Polski).
Dane do przelewu:
Tytuł: Numer zamówienia
Numer rachunku bankowego:
14 1090 1098 0000 0001 4381 8701
Santander Bank Polska S.A.
W przypadku płatności z konta zagranicznego:
PL14 1090 1098 0000 0001 4381 8701
Kod Banku BIC (Swift ): WBKPPLPP
W jakim czasie mogę oczekiwać realizacji zamówienia?
Czas realizacji dostawy wynosi do 2 dni roboczych. W przypadku przesyłek zagranicznych realizacja trwa do 7 dni. Ostateczny czas realizacji złożonego zamówienia, zależy od rodzaju wpłaty i czasu zaksięgowania przez nas środków. Wybierając opcję przedpłaty, Państwa zamówienie realizowane jest natychmiast, po wpłynięciu środków na nasze konto.
Uwaga! Firmy kurierskie, za których pośrednictwem, realizujemy zamówienia, dostarczają dla Państwa paczki w umówionym czasie. Jednak czas ten może ulec wydłużeniu, ze względu na wpływ czynników niezależnych (pogoda, sytuacje na drodze). Dodatkowo dopuszcza się opóźnienie przesyłki w okresie przedświątecznym. Wówczas zachęcamy do wcześniejszego składania zamówień.
Czy po złożeniu zamówienia, istnieje możliwość jego zmiany lub anulacji?
Tak, istnieje możliwość całkowitej anulacji lub zmiany zamówienia, pod warunkiem, że jego status nie zostanie zmieniony na: ZREALIZOWANE. W tym celu prosimy o przygotowanie numeru zamówienia, a następnie kontakt telefoniczny z działem obsługi klienta: +48 576 142 509.
Czy jest możliwość wysłania próbek dermokosmetyków na łupież pstry Pityver?
Nie wysyłamy próbek kosmetyków Pityver.