Łupież pstry – jak zapobiegać?
Strona główna » Blog » Łupież pstry – jak zapobiegać?
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego o wiele łatwiej nie dopuścić do pojawienia się łupieżu pstrego niż z nim walczyć. Problem ten dotyczy wielu osób. Od tych, które mieszkają razem z osobami cierpiącymi na łupież pstry po osoby korzystające np. z saun i solarium. Na profilaktykę powinny też zwrócić uwagę osoby, które wyleczyły już łupież pstry, ponieważ choroba ta lubi powracać.
Jak zapobiegać łupieżowi pstremu?
Łupieżem pstrym możemy zarazić się poprzez kontakt z chorą osobą lub przedmiotami przez nią używanymi. Wiedza ta pomoże nam ograniczyć szanse na zakażenie się drożdżakami.
Miejsca publiczne
Chcąc uniknąć łupieżu pstrego należy stosować się do kilku prostych zasad. Po pierwsze należy szczególną uwagę przykładać do higieny w miejscach publicznych – na basenie w miarę możliwości nie chodzić boso, na solarium upewniać się, że sprzęt jest dokładnie dezynfekowany. Z usług kosmetycznych korzystać należy tylko w dobrych salonach. Należy unikać kontaktu z powierzchniami, z którymi kontakt może mieć potencjalny chory.
Sprawdź: Leczenie łupieżu pstrego
Dom
Łupieżem pstrym zarazić można się także w domu. Jeżeli choruje jeden z domowników, trzeba być szczególnie ostrożnym. Wystarczy kilka zasad higieny. Bezwzględnie nie należy dzielić się odzieżą (szczególnie bielizną), obuwiem, ręcznikami, szczoteczkami do zębów czy też innymi przyborami kosmetycznymi. Regularnie powinno się prać odzież oraz ręczniki.
PITYVER
SKUTECZNY SPOSÓB ABY ZAPOBIEC POWSTANIU ŁUPIEŻU PSTREMU ZAMÓW!
Profilaktyka łupieżu pstrego po wyleczeniu
Co prawda łupież pstry jest znacznie mniej uciążliwy niż na przykład grzybica stóp czy paznokci, jest też całkowicie wyleczalny, jednak ma, podobnie jak inne choroby grzybicze, tendencję do nawrotów. Z tego względu należy, zarówno po wyleczeniu infekcji, jak i profilaktycznie, przestrzegać zasad higieny i zachować ostrożność w korzystaniu z tych obiektów publicznych, gdzie występuje szczególne ryzyko zakażenia – kąpielisk, łaźni, salonów odnowy i innych tego typu placówek. Można też stosować profilaktycznie łagodne dermokosmetyki takie, jak Pityver.
Podsumowanie
Zgodnie ze starą maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto, zwłaszcza w przypadku zwiększonego ryzyka infekcji, stosować specjalne środki do mycia i pielęgnacji ciała, rygorystycznie przestrzegać higieny osobistej, często zmieniać odzież, ręczniki i pościel. Mimo, iż łupież pstry nie jest tak zaraźliwy jak grzybica stóp, to jednak należy zachować ostrożność. Ważne, aby zwracać uwagę na pierwsze charakterystyczne objawy tego schorzenia – jasne plamki oraz łuszczenie się skóry. Wczesne rozpoznanie pozwoli na szybsze uporanie się tą dolegliwością.
Bibliografia
1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
2. Gaitanis G., Velegraki A., Mayser P., Bassukas I.D., Skin diseases associated with Malassezia yeasts: Facts and controversies, Clinics in Dermatology, 2013
Komentarze
onomatopeja - 2020-11-02 11:02:17
u mnie lekarz polecil pityver gdzie on nawet jest bez recepty to w ogole sie zdziwilam.
RossAlly - 2020-10-14 21:01:12
W sumie ciekawy temat bo mało osób otwarcie mówi o tym, że ma łupież pstry, jak zapobiegać, jak leczyć itp. Mega ważne i istotne, bo ludzie się wstydzą iść do lekarza. sama męczyłam się dobre kilka miesięcy zanim zdecydowałam się iść do lekarza. Nie ma co się wstydzić tylko maszerować do dermatologa!!!!
Karolajna - 2020-04-08 16:00:06
W koncu jaki dobry glos. No czasem sie zdarza ze ktos przyjdzie, dotknie czegos np. klamki i zaraz po tym przechodzisz TY. Najwazniejsze dbac o siebie i liczyc na siebie a nie na innych.
korzeniuszka - 2019-10-09 01:18:42
przede wszystkim dbajcie o siebie wewnetrznie :) dbajcie o dietę, o sprawy z sebum, hormony - to zmniejsza opcje zarażenia się :)
Lucynka - 2017-02-13 21:07:19
Taki firmy powinno się zamykać! Jak nie potrafią dezynfekować to niech nie robią nic. COVID tylko pokazał jak bardzo niektórzy ludzie mają gdzieś mycie rąk o dbanie o zdrowie, a jak nie nie wie co to łupież pstry, jak zapobiegać jemu, kiedy sie pojawia, to no cóż... tylko czekać aż coś sie pojawi.
małgosia - 2017-01-29 15:55:12
niby łupież pstry nie jest aż tak zaraźliwy, ale jednak się zaraziłam i to chodząc tylko i wyłącznie na paznokcie do jednego z salonów z moim mieści. teraz walka o zdrowie!!! wstyd za to, że niektórzy nie potrafią zachować czystości w swoich firmach!!!!