Łupież pstry a inne choroby. Łupież pstry a bielactwo
Strona główna » Blog » Łupież pstry a inne choroby. Łupież pstry a bielactwo
Łupież pstry i jego podobieństwo do innych chorób skóry sprawia, że wiele osób myli tę dolegliwość z innymi problemami dermatologicznymi. Warto pamiętać, że niewłaściwa ocena choroby może obniżyć szanse na jej skuteczne wyleczenie. Dlatego osobom, które zauważyły u siebie zmiany skórne w postaci plam i odbarwień, zaleca się adekwatne badania dermatologiczne, na podstawie których można potwierdzić lub wykluczyć łupież pstry i dobrać optymalne metody leczenia.
Choroby skóry a łupież pstry
W łupieżu pstrym, szczególnie w pierwszym etapie choroby, można zaobserwować podobne objawy do tych występujących w grzybicy tułowia oraz łupieżu różowym. We wszystkich trzech przypadłościach na ciele pojawiają się różowawe lub czerwone plamki na ciele, mające tendencję do łuszczenia. Ze względu na występowanie różowawych i żółtawych, zlewających się plam i grudek pokrytych łuską, z łupieżem pstrym często mylone jest także łojotokowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.
Na podstawie dokładnej obserwacji zmian skórnych i badań mikroskopowych przeprowadzonych przez dermatologa, można stwierdzić, z którym ze schorzeń rzeczywiście mamy do czynienia. Wiele dermatologów jest jednak w stanie zdiagnozować łupież pstry na podstawie wyłącznie wywiadu z pacjentem oraz obejrzenia skóry
Bielactwo a łupież pstry
Dlaczego łupież pstry często bywa mylony z chorobą o zupełnie innym podłożu, czyli bielactwem? Przyczyn należy upatrywać w pozornie podobnych objawach. Głównym winowajcą są plamy na skórze, które w kolejnych fazach łupieżu pstrego bieleją i dlatego mogą być omyłkowo uznawane za bielactwo. Łupież pstry a bielactwo – często bywa, że te dwie przypadłości są mylone, co opóźnia prawidłową diagnozę i wdrożenie odpowiednich kuracji. Jakie są podstawowe różnice? Czy można je samemu wychwycić?
PITYVER
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁUPIEŻ PSTRY NA CIELE ZAMÓW!
Łupież pstry a bielactwo – różnice w objawach
Łupież pstry a bielactwo – aby dobrze zróżnicować te dwie choroby, warto wiedzieć, co odpowiada za bielactwo. Bielactwo jest bowiem chorobą, w której skóra nie produkuje wystarczającej ilości barwnika, melaniny, ze względu na niszczenie melanocytów. Przez to pojawiają się na skórze nieregularne, odbarwione plamy.
Braki melaniny mogą i wynikające z nich plamy na skórze charakteryzują się następująco:
- występują najczęściej na dłoniach, stopach, zgięciach stawów i w okolicy narządów płciowych,
- nie powodują świądu, pieczenia, bólu,
- skóra wokół przebarwień nie łuszczy się,
- nie obciążają w żaden sposób organów wewnętrznych,
- nie można się nimi zarazić.
O objawach łupieżu pstrego przeczytasz tu.

Łupież pstry a bielactwo – przyczyny występowania
Jak już wiemy, w odróżnieniu od łupieżu pstrego, bielactwo wywołane jest niedoborami barwnika w skórze, podczas gdy łupież pstry wywołują drożdżaki, które żywią się naskórkiem.
Powodują one następujące objawy:
- swędzące i piekące plamy na ciele,
- rany i przebarwienia, najczęściej w okolicy barków, pleców, na skórze głowy,
- skóra wokół zmian i na nich przesusza się i łuszczy,
- plamy są czerwone lub brązowe,
- przy braku interwencji zmiany skórne mogą przeistoczyć się w rany, które łatwo się zakażają,
- łupieżem pstrym można się zarazić podczas kontaktu z chorym, jego ubraniami, ręcznikiem itp.
Łupież pstry a bielactwo – różnicowanie
By zróżnicować łupież pstry a bielactwo należy odróżnić występujące objawy. Pierwszą wskazówką po wystąpieniu plam będzie to, czy równocześnie występuje też świąd lub pieczenie w ich okolicy. Ważną wskazówką jest też kolor zmian – jeśli przebarwienia są jaśniejsze niż skóra dookoła, a do tego nie wywołują dodatkowych odczuć, poza tym, że istnieją, to można z niemal całkowita pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z bielactwem.
Jeśli z kolei zauważamy przesuszone, łuszczące się zmiany, które swędzą lub pieką, możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z inwazją drożdżaków i łupieżem pstrym
Dla pewnej diagnostyki należy jednak zawsze udać się do dermatologa, który dokładnie obejrzy zmiany, jeśli trzeba pobierze ich próbkę do obejrzenia pod mikroskopem i dokładnie określi z czym mamy do czynienia. W przypadku łupieżu pstrego, prostym i bezbolesnym badaniem, wykonywanym w gabinetach dermatologicznych jest oświetlenie zmian lampą Wooda – oświetlone zmiany powodowane przez drożdżaki charakteryzują się fluorescencją, co nie ma miejsca w przypadku bielactwa. Szybka, prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna, bo w przypadku łupieżu pstrego pozwoli na natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zmian na ciele i zaostrzenia stanu już powstałych.
Poznaj: Leczenie łupieżu pstrego
Łupież pstry a bielactwo – leczenie
Jednostką dość łatwą w leczeniu jest łupież pstry, a bielactwo z kolei jest trudne w leczeniu i często nie da się usunąć już powstałych plam całkowicie. Jednak choroba ta ma wpływ jedynie na estetykę i nie powoduje innych przypadłości. Łupież pstry wymaga z kolei leczenia preparatami przeciwgrzybicznymi. Część z nich dostępna jest powszechnie w aptece, bez recepty. Jednak w przypadku ostrego przebiegu choroby konieczne są specyfiki silniejsze, które przepisuje lekarz dermatolog. Obejmują one zarówno kremy, maści i balsamy, jak i środki doustne, działające ogólnoukładowo. Łupież pstry ma jednak tendencję do nawracania, dlatego po wyleczeniu, należy zwiększyć dbałość o higienę, żeby uniknąć nieprzyjemnych nawrotów.
ZAMÓW PITYVER
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁUPIEŻ PSTRY NA CIELE ZAMÓW!
Bibliografia
1. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Theelen B., Cafarchia C., Gaitanis G., Dimitrios Bassukas I., Boekhout T., Dawson T.L., Malassezia ecology, pathophysiology, and treatment, 2018
4. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012
Komentarze
nicola - 2020-11-02 17:06:00
mogę powiedzieć tylko o sobie. u mnie leczenie trwało ok. pół roku.
Yavin - 2020-10-18 08:04:59
Ile czasu mniej więcej trzeba poświęcić by się tego pozbyć. Porównywalny jest czas leczenia łupieżu pstrego a innych chorób?
mugler_loverka - 2020-08-21 19:06:48
sama nie miałam problemu, ale stwierdzenie u mojej mamy czy to łupież pstry a bielactwo było dość późno rozpoznane, ale jesteśmy w w trakcie leczenia mamy na łupież pstry i powoli zaczyna to wszystko wyglądać lepiej. trzeba na to trochę czasu, ale jednak widzę poprawę u niej w okolicach karku i głowy, więc na prawdę jest to na prawdę w porządku. trzeba spędzić trochę czasu by się wyleczyć, ale jednak.
Shayna - 2018-12-13 15:29:18
Nawet nie wiedziałam, że łupież pstry jest przez grzyba... fujka xD Myślałam, że tylko na basenie grzybicą stóp można się zarazić a tu niespodzianka...
Inga.A. - 2018-09-24 17:46:45
Nie zawsze są czerwone. Często są, ale czasem one zmieniają się na białe :P Wiem co mówię, bo sama też tak mam. Każda skóra jest inna dlatego najlepiej iść do dobrego dermatologa po diagnozę i leczyć najszybciej jak się da te zmiany zanim się rozniesie po ciele :P
leia - 2018-02-01 10:10:47
...,ale łupiez pstry a inne choroby różnią się chyba tym, ze przy łupieżu ma się swędzenie i pojawia się złuszczenie naskórka, więc dla mnie to nie byłoby to jakieś trudne do stwierdzenia. poza tym widziałam tylko czerwone plamki jeżeli chodzi o te chorobę o.O
vetiverka - 2017-05-11 09:06:13
dla mnie jest to na prawde dosc ciekawe bo widziałam u kuzyna takie plamy na dloniach i nie widzialam co to jest. jeszcze wtedy nie wiedzialam jaka jest roznica i czym dokladnie jest lupiez pstry a bielactwo. okazalo sie ze jest to jednak ta druga opcja ale na poczatku wyglada to do siebie dosc podobnie bo widzi sie po prostu biale plamy i tyle.