Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Diagnostyka łupieżu pstrego

Strona główna » Blog » Diagnostyka łupieżu pstrego

Łupież pstry to schorzenie skórne typu grzybiczego, na które szczególnie narażone są osoby korzystające z basenów, solariów, a także z wątpliwej jakości gabinetów kosmetycznych. Choć objawy łupieżu pstrego bywają podobne do symptomów innych chorób skóry, na ogół przy bliższej obserwacji lekarskiej rozpoznanie tej dolegliwości nie sprawia problemów. Jak diagnozuje się łupież pstry?

Łupież pstry 
Jakie części ciała obejmuje łupież pstry?
 • klatka piersiowa
 • plecy
 • kark
 • twarz
 • skóra głowy
Objawy łupieżu pstrego Plamy na skórze:

 • o średnicy do 3-4 mm
 • bardzo wyraźnie zaznaczone krawędzie
 • nieregularne
 • niewielkie
 • jasnoróżowe lub beżowe
 • brzegi mogą być szare
 • przypominają uczulenie albo wysypkę
 • plamy mogą się zlewać
 • swędzenie
Przyczyny występowania
 • rozmnażające się drożdżaki
 • wilgotna, ciepła pogoda
 • obniżona odporność skóry – niewykształtowane mechanizmy obronne, delikatna skóra
 • tłusta skóra
 • zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (np.: wskutek przyjmowania niektórych leków)
 • nieodpowiednia higiena (np.: zakład fryzjerski, sauna, basen, solarium, siłownia, gabinet masażu, kosmetyczny itp.)
 • korzystanie z tych samych przedmiotów co osoba chora na łupież pstry (np.: kapelusz, czapka, chusta, szczotka do włosów, ręcznik, odzież, pościel)
Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
POSTAW NA NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

Karolina Formela - kosmetologChorób skórnych nigdy nie leczymy sami. Zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem, niż błędnie stawiać diagnostykę łupieżu pstrego i samemu walczyć z zakażeniem. Dermatolog jest w stanie rozpoznać łupież pstry gołym okiem, jeśli jednak będzie miał wątpliwości, wykona odpowiednie badania i zastosuje właściwe leczenie, które na pewno przyśpieszy regenerację naskórka. Niezależnie od wszystkiego, zawsze warto zastosować dobrej jakości dermokosmetykimówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Jak diagnozuje się łupież pstry?

Szczególnie w pierwszym etapie choroby, uwagi na podobne objawy, łupież pstry i bielactwo są mylone, jednak bywa on mylony z innymi schorzeniami, w tym z:

 • łupieżem różowym,
 • łojotokowym zapaleniem skóry,
 • grzybicą tułowia.

W dalszych fazach zmiany skórne przybierają już bardziej charakterystyczną formę. Głównym symptomem łupieżu pstrego jest wysypka w postaci białawych, żółtawych, brązowawych lub czerwonych plam na ciele zlokalizowanych w okolicach klatki piersiowej, dekoltu, szyi, pleców.

Łupież pstry – diagnostyka na podstawie obserwacji

Do postawienia diagnozy najczęściej wystarcza obserwacja zmian skórnych. Choć laikowi zdiagnozowanie choroby może sprawiać problemy, to dermatolog jest w stanie dość szybko stwierdzić, czy faktycznie borykamy się z łupieżem pstrym. Jednak gdy ten nie jest do końca klarowny i czytelny, dla potwierdzenia przeprowadza się badania pod mikroskopem.
Diagnostyka łupieżu pstrego

Badanie laboratoryjne

Za pomocą badania laboratoryjnego da się ustalić, czy występujące zmiany skórne są związane z łupieżem pstrym. Do analizy pobierany jest fragment objętego zmianą chorobową naskórka, który następnie zostaje rozjaśniony za pomocą wodorotlenku potasu.

Sprawdź: Przyczyny łupieżu pstrego

Charakterystyczne, liczne strzępki grzybni w formie krótkich, grubych nitek, wśród których widoczne są krągłe zarodniki, wskazują na grzyb odpowiedzialny za łupież pstry. Jeśli zaś chodzi o badanie histopatologiczne, to w przypadku łupieżu pstrego nie przynosi ono żadnych efektów, gdyż widoczność grzyba w pobranym materiale jest znacznie ograniczona

Inną metodą diagnozowania jest obserwacja skóry pod lampą Wooda. Jeśli pod wpływem wyemitowanego światła zmiany skórne przyjmą barwę żółto-zieloną, mamy do czynienia z łupieżem pstrym.

Pityver - zestaw na łupiez pstry

ZESTAW PITYVER
DERMOKOSMETYKI NA BAZIE NATURALNYCH SKŁADNIKÓW AKTYWNYCH ZAMÓW!

FAQ

1. Diagnostyka łupieżu pstrego już za mną. Czym warto wesprzeć leczenie dobrane przez lekarza?

Terapię docelową można wesprzeć domowymi sposobami, jak np. stosowanie dobrych dermokosmetyków. Polecamy produkty z linii Pityver – zwalczą one uporczywe objawy a także wpłyną bezpośrednio na zniwelowanie przyczyny choroby.

2. Jaka może być diagnostyka łupieżu pstrego u dermatologa?

Specjalista, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście ma do czynienia z łupieżem pstrym skieruje pacjenta na badanie laboratoryjne. Analizie zostaje poddany fragment skóry chorobowo zmieniony.

3. Pojawiły się u mnie plamy na klatce piersiowej. Czy to łupież pstry?

Wiele chorób może objawiać się w postaci plam w tym miejscu. Konieczna będzie wizyta u specjalisty, który zdiagnozuję chorobę i dobierze odpowiednie leczenie.


Bibliografia

1. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
2. Theelen B., Cafarchia C., Gaitanis G., Dimitrios Bassukas I., Boekhout T., Dawson T.L., Malassezia ecology, pathophysiology, and treatment, 2018

10 głosów

Komentarze

aleksandra - 2020-11-01 22:03:05

mam nadzieję, że to tylko fałszywy alarm u Ciebie :) daj znać za jakiś czas jak to ocenił lekarz. trzymam kciuki by nie było to poważne i dało się szybko wyleczyć.

kajetan - 2020-10-17 12:31:31

mnie czeka w tym tygodniu diagnostyka łupieżu pstrego tzn. tak mi się wydaje że to to, ale umówiony jestem do lekarza na czwartek. mam nadzieję, że lockdownu nie będzie znowu kompletnego.

Izabela J. - 2020-01-07 22:12:42

Fascynuje mnie to ze jest lampa w ogole stworzona ktora pomaga w ogole rozpoznac jaka to choroba i ze te zmiany grzybicze se podswietlaja na inne kolory :O Wow.

emilia - 2019-11-30 09:00:40

a czemu by miała być? jak wpisujesz swoje objawy bo wychodzi ci tuzin różnych chorób w google, więc tak samo może być z łupieżem pstrym dlatego najlepiej po prostu iść na badania do dobrego specjalisty. tak wizualnie to może być właśnie łuszczyca, bielactwo i tak dalej i dalej.

Kimm - 2018-07-27 13:06:19

Diagnostyka.... Łupież pstry serio jest aż tak trudny do rozpoznania?

rossally - 2018-02-18 19:40:35

najważniejsze przy tej chorobie jest rozpoznanie. sama myślałam że to łuszczyca, a wyszedł łupież pstry. diagnostyka jest super ważna, bo tak to będzie problem z leczeniem i mija się to wszystko wtedy ;///

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
249 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊