Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus)
Strona główna » Blog » Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus)
Chmiel zwyczajny większości osób kojarzy się z piwem. Tak naprawdę jednak roślina ta znalazła o wiele szersze zainteresowanie. Dzięki cennym związkom w niej zawartym wywiera ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz na naszą urodę. Z tego też względu warto byłoby sięgać po kosmetyki zawierające w swoim składzie ekstrakt z tej dobroczynnej rośliny.
Chmiel zwyczajny – co warto o nim wiedzieć?
Chmiel zwyczajny jest rośliną uprawianą przez człowieka. Surowcem zielarskim są przede wszystkim szyszki tej dobroczynnej rośliny. Wybiera się kwiatostany żeńskie, a następnie starannie suszy. Roślina ta wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji piwa, ale stosuje się ją także w ziołolecznictwie. Napar z chmielu działa bowiem łagodząco, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Jeśli chcemy zakupić wysokiej jakości susz, doskonale byłoby udać się do sklepu zielarskiego.
Ekstrakt z chmielu zwyczajnego stał się również składnikiem wielu produktów kosmetycznych takich jak:
- kremy do twarzy,
- balsamy do ciała,
- maski i odżywki do włosów,
- szampony (np. na łupież pstry).
Chmiel zwyczajny zawiera mnóstwo dobroczynnych związków, dzięki czemu jest tak bardzo skuteczny. W chmielu znajdziemy między innymi: ksantohumol o silnym działaniu przeciwzapalnym, a także garbniki. Roślina ta zawiera również w swoim składzie flawonoidy, związki żywicowe oraz olejki eteryczne. Nie brakuje w nim także związków purynowych.
PITYVER
DERMOKOSMETYKI NA BAZIE AKTYWNYCH SKŁADNIKÓW ZAMÓW!
Zobacz: Szampon na łupież pstry
Chmiel zwyczajny – jakie posiada właściwości?
Jak już wspomniano powyżej, chmiel zwyczajny to roślina słynąca z wielu dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim warto wspomnieć o przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym potencjale tej rośliny. Dzięki temu kosmetyki z zawartością ekstraktu z tej rośliny polecane są wszystkim osobom borykającym się z problemami skórnymi, takimi jak na przykład trądzik pospolity. Roślinie tej przypisuje się także właściwości wzmacniające. Dzięki temu może okazać się pomocny, jeżeli walczymy z kruchymi paznokciami, włosami oraz naczynkami krwionośnymi.
Chmiel zwyczajny na łupież pstry ma szansę skutecznie zadziałać, bo posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Reguluje także pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra głowy nie przetłuszcza się nadmiernie ani też nie łuszczy. Trzeba również wspomnieć o tym, że chmiel zwyczajny łagodzi uporczywy świąd i zaczerwienienie, które nierzadko są objawami łupieżu pstrego.
Wreszcie, chmiel zwyczajny ma szansę pozytywnie wpłynąć na redukcję zmarszczek. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, roślina ta zapobiegnie także przedwczesnemu starzeniu się naszej skóry. Warto więc sięgnąć po kremy z chmielem zwyczajnym, jeżeli chcemy długo cieszyć się miękką i gładką skórą. Jeżeli zależy nam na w pełni satysfakcjonujących nas efektach, musimy stosować wybrane przez nas preparaty z chmielem systematycznie. Tylko regularnie stosowany chmiel zwyczajny jest bowiem w stanie pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz wygląd. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest również aplikowanie kosmetyków na starannie oczyszczoną skórę. W przeciwnym bowiem razie składniki aktywne zawarte w wybranych przez nas kosmetykach nie będą miały szansy się wchłonąć.
Bibliografia
1. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia, 1990
2. Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005
3. Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016
4. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
Komentarze
aldona - 2020-09-30 17:56:31
najgorzej chyba po prostu znaleźć dobry i leczniczy skład. w sklepach nie widziałam tego ani razu.
Maya - 2020-09-25 00:09:36
Wiem że ludzie robią coś takiego ale jednak wolę coś tak przerobionego, że włosy nie będą mi śmierdziały piwem, bo zapach jest obrzydliwy. Wolę szampon z chmielem który jest SPECJALNIE zrobiony by leczyć łupież pstry a nie bawiący się w marketing i celebrytki chwalące się kosmetykami, których nie używają :))
Patrycja Sz - 2020-09-24 11:03:48
Takie np plukanki z piwa tez moga pomoc czy to musi byc po prostu czysty chmiel zwyczajny?