Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czym jest malassezia furfur?

Strona główna » Blog » Czym jest malassezia furfur?

Malassezia furfur to drożdżak uważany za winowajcę, jeśli chodzi o powstawanie łupieżu pstrego. Czym jest ta odmiana grzyba i czy każdy jest w stanie skutecznie się przed nim obronić? Oto najważniejsze informacje dotyczące drożdżaka malassezia furfur!

Czym się leczy malassezia furfur?
Leki doustne Preparaty zawierające mikonazol, klotrimazol, terbinafinę czy naftyninę
Leki miejscowe Najczęściej stosuje się maści przeciwgrzybicze, np. z klotrimazolem lub ketokonazolem
Specjalistyczne dermokosmetyki Dermokosmetyki powinny zawierać takie składniki jak np. siarczek selenu, sól Epsom, pirokton olaminy
Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
POSTAW NA NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

Dobrze, że jest wiele sposobów, dzięki którym można zatrzymać rozwój malassezia furfur. Nigdy nie należy rezygnować z wizyty u lekarza specjalisty, jakim jest dermatolog. Po obejrzeniu skóry potrafi on postawić prawidłową diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie, które szybko załagodzi swędzenie. Warto też wybrać dobrej jakości dermokosmetyki, łagodzące objawy chorobymówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica

 

Malassezia furfur – czym jest?

Malassezia furfur to rodzaj drożdżaka naturalnie występującego na powierzchni skóry wielu zwierząt, a także ludzi. Drożdżak jest widoczny jedynie pod mikroskopem. Podobnie jak inne grzyby, występuje w miejscach ciała, gdzie intensywniej pracują gruczoły łojowe – na skalpie, twarzy i, ogólnie rzecz biorąc, na górnej części ciała. Jest to spowodowane tym, że do wzrostu potrzebuje tłuszczu. W pewnej ilości jego występowanie na skórze jest naturalne i nie stwarza problemów, a nawet jego obecność stanowi korzystną ochronę bakteryjną dla organizmu. Czasami obserwuje się jego przerost. W takiej sytuacji zostaje zaburzony proces odnowy komórek skóry.

Malassezia furfur – kto jest narażony?

Malassezia furfur to drożdżak, który posiada właściwości pozwalające sprecyzować, kto najbardziej narażony jest na jego przerost. Są to:

  • osoby cierpiące na łojotok; spowodowane jest to tym, że grzyb do rozwoju potrzebuje tłuszczu,
  • osoby będące na etapie dojrzewania, a także młodzi dorośli, ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych takich osób,
  • osoby mieszkające w ciepłym, tropikalnym klimacie, co związane jest z intensywniejszym wydzielaniem potu,
  • osoby cierpiące na spadek odporności,
  • osoby przyjmujące leki immunosupresyjnie.

Malassezia furfur a łupież pstry

Malassezia furfur, w przypadku zakażenia, może powodować pewne choroby skóry. Wraz z rozrostem grzyba, substancje przez niego wydalane drażnią skórę, powodując stan zapalny, nasilony łojotok i przyspieszone rogowacenie naskórka.

Jedną z głównych chorób skóry łączonych z zakażeniem tego grzyba jest łupież pstry. Wbrew nazwie, nie łupież pstry nie ogranicza się jedynie do skóry głowy

Choroba daje objawy w postaci ciemno beżowych lub czerwonawych, złuszczających się plam, mogących dotknąć klatkę piersiową, plecy, kark, czasem nawet twarz. Pojawiają się charakterystyczne białe łuski, które przypominają klasyczny łupież. Może wystąpić świąd.

Poznaj: Leczenie domowe łupieżu pstrego

Malassezia furfur – leczenie łupieżu pstrego

Malassezia furfur, kiedy jego przerost powoduje chorobę, w tym wypadku łupież pstry, wymaga kontroli u lekarza dermatologa. W przypadku zakażenia grzybem, jakim jest malassezia, leczenie łupieżu pstrego polega na stosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych. Zazwyczaj są to maści i płyny zawierające ketokonazol, klotrimazol czy mikonazol. Jeśli chodzi o łupież pstry występujący na skalpie, stosuje się szampony z ketokonazolem. Łupież pstry to choroba która ma tendencję do nawracania, dlatego niezmiernie ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne stosowanie preparatów leczniczych.

Malassezia furfur – podsumowanie

Malassezia furfur to drożdżak, którego obecność jest naturalna, jednak w przypadku jego namnażania się, daje objawy wymagające podjęcia leczenia. Z uwagi na powracający charakter chorób, które wywołuje, istotna jest systematyczność i cierpliwość. Stosując obecnie dostępne preparaty lecznicze można raz a dobrze wyleczyć przerost grzyba.

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki aktywne) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!

Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
POSTAW NA NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

FAQ

1. Co zrobić, by choroba spowodowana Malassezia Furfur nie wróciła, jeśli mam skłonności do intensywnego pocenia się?

Drożdżak malassezia furfur rzeczywiście lubi powracać, ale dzieje się tak wtedy, gdy ma do tego warunki. Trzeba będzie skonsultować się z lekarzem, by zastosował odpowiednie leczenie tej przypadłości. Warto także zapytać o dermokosmetyki pomagające w oczyszczaniu skóry z łoju i zwalczaniu nadmiernego pocenia. Dobre będą takie, które zadziałają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, typu Pityver. W przypadku gdy dotyka nas intensywne pocenie należy zadbać o odpowiednią higienę.

2. Malassezia furfur zaatakował moją klatkę piersiową i głowę. Co oprócz leków doustnych, które zapisał mi lekarz, mogę jeszcze zastosować? Jakie dermokosmetyki wybrać?

Jeśli infekcja jest rozległa, warto wybrać cały zestaw, np. Pityver, by szybko zwalczyć objawy choroby. Preparaty z tej linii zawierają cenne, aktywne składniki takie jak cynk, selen, miedź, które szybko pokonają malassezia furfur.

3. Dlaczego tak ważne jest regularne stosowanie preparatów dermokosmetycznych po przebyciu malassezia furfur?

Choroby powodowane malassezia furfur lubią powracać, dlatego tak ważne jest by nie odstawiać dermoksometyków od razu po ustąpieniu objawów. Niektóre preparaty można stosować także zapobiegawczo, ale trzeba zapoznać się z wytycznymi producenta.


Bibliografia

1. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
2. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
3. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004

24 głosów

Komentarze

stokrotka - 2020-09-27 15:44:31

dlatego trzeba dbać o higienę i czystość. koniec i kropka, heh ;))))

Becia - 2020-06-11 19:22:28

Brzmi azjatycko, trochę niemiecko, ale jednak istnieje i może niezłego syfu sobie narobić. I TAK..... Możesz się czymś takim takim drożdżem zarazić.

dżulietta - 2020-02-19 21:01:03

czyli jeżeli np. szybko mi się włosy przetłuszczają i mam tłustą cerę to jestem narażona na te chorobę? brzmi to zagranicznie i trochę odlegle od 'polskich chorób' ?

Xoffy - 2020-02-08 11:58:23

Moze i nazwa dziwna ale jednak trzeba przyznac ze na prawde ani jedno ani drugie nie jest fajne. Sam przechodzilem lupiez pstry i na prawde nie polecam. Trzeba serio na siebie uwazac bo bardzo latwo jest sie tym zarazic niestety. Sam zarazilem sie od dziewczyny i oboje sie leczymy.

ellen - 2020-01-29 11:29:54

malassezia furfur.... sama nazwa jest przerażająca xD

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
249 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊