Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czym jest malassezia furfur?

Strona główna » Blog » Czym jest malassezia furfur?

Malassezia furfur to drożdżak uważany za winowajcę, jeśli chodzi o powstawanie łupieżu pstrego. Czym jest ta odmiana grzyba i czy każdy jest w stanie skutecznie się przed nim obronić? Oto najważniejsze informacje dotyczące drożdżaka malassezia furfur!

Czym jest malassezia furfur?

Malassezia furfur – czym jest?

Malassezia furfur to rodzaj drożdżaka naturalnie występującego na powierzchni skóry wielu zwierząt, a także ludzi. Drożdżak jest widoczny jedynie pod mikroskopem. Podobnie jak inne grzyby, występuje w miejscach ciała, gdzie intensywniej pracują gruczoły łojowe – na skalpie, twarzy i, ogólnie rzecz biorąc, na górnej części ciała. Jest to spowodowane tym, że do wzrostu potrzebuje tłuszczu. W pewnej ilości jego występowanie na skórze jest naturalne i nie stwarza problemów, a nawet jego obecność stanowi korzystną ochronę bakteryjną dla organizmu. Czasami obserwuje się jego przerost. W takiej sytuacji zostaje zaburzony proces odnowy komórek skóry.

Malassezia furfur – kto jest narażony?

Malassezia furfur to drożdżak, który posiada właściwości pozwalające sprecyzować, kto najbardziej narażony jest na jego przerost. Są to:

  • osoby cierpiące na łojotok; spowodowane jest to tym, że grzyb do rozwoju potrzebuje tłuszczu,
  • osoby będące na etapie dojrzewania, a także młodzi dorośli, ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych takich osób,
  • osoby mieszkające w ciepłym, tropikalnym klimacie, co związane jest z intensywniejszym wydzielaniem potu,
  • osoby cierpiące na spadek odporności,
  • osoby przyjmujące leki immunosupresyjnie.

Malassezia furfur a łupież pstry

Malassezia furfur, w przypadku zakażenia, może powodować pewne choroby skóry. Wraz z rozrostem grzyba, substancje przez niego wydalane drażnią skórę, powodując stan zapalny, nasilony łojotok i przyspieszone rogowacenie naskórka.

Jedną z głównych chorób skóry łączonych z zakażeniem tego grzyba jest łupież pstry. Wbrew nazwie, nie łupież pstry nie ogranicza się jedynie do skóry głowy

Choroba daje objawy w postaci ciemno beżowych lub czerwonawych, złuszczających się plam, mogących dotknąć klatkę piersiową, plecy, kark, czasem nawet twarz. Pojawiają się charakterystyczne białe łuski, które przypominają klasyczny łupież. Może wystąpić świąd.

Poznaj: Leczenie domowem, a higiena

Pityver - zestaw na łupiez pstry

WYBIERZ PITYVER
ODŻYWCZE ROZWIĄZANIE NA MALASSEZIA FURFUR ZAMÓW!

Malassezia furfur – leczenie łupieżu pstrego

Malassezia furfur, kiedy jego przerost powoduje chorobę, w tym wypadku łupież pstry, wymaga kontroli u lekarza dermatologa. W przypadku zakażenia grzybem, jakim jest malassezia, leczenie łupieżu pstrego polega na stosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych. Zazwyczaj są to maści i płyny zawierające ketokonazol, klotrimazol czy mikonazol. Jeśli chodzi o łupież pstry występujący na skalpie, stosuje się szampony z ketokonazolem. Łupież pstry to choroba która ma tendencję do nawracania, dlatego niezmiernie ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne stosowanie preparatów leczniczych.

malassezia furfur1

Malassezia furfur – podsumowanie

Malassezia furfur to drożdżak, którego obecność jest naturalna, jednak w przypadku jego namnażania się, daje objawy wymagające podjęcia leczenia. Z uwagi na powracający charakter chorób, które wywołuje, istotna jest systematyczność i cierpliwość. Stosując obecnie dostępne preparaty lecznicze można raz a dobrze wyleczyć przerost grzyba.

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki aktywne) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!


Bibliografia

1. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
2. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
3. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004

23 głosów

Komentarze

stokrotka - 2020-09-27 15:44:31

dlatego trzeba dbać o higienę i czystość. koniec i kropka, heh ;))))

Becia - 2020-06-11 19:22:28

Brzmi azjatycko, trochę niemiecko, ale jednak istnieje i może niezłego syfu sobie narobić. I TAK..... Możesz się czymś takim takim drożdżem zarazić.

dżulietta - 2020-02-19 21:01:03

czyli jeżeli np. szybko mi się włosy przetłuszczają i mam tłustą cerę to jestem narażona na te chorobę? brzmi to zagranicznie i trochę odlegle od 'polskich chorób' 🥺

Xoffy - 2020-02-08 11:58:23

Moze i nazwa dziwna ale jednak trzeba przyznac ze na prawde ani jedno ani drugie nie jest fajne. Sam przechodzilem lupiez pstry i na prawde nie polecam. Trzeba serio na siebie uwazac bo bardzo latwo jest sie tym zarazic niestety. Sam zarazilem sie od dziewczyny i oboje sie leczymy.

ellen - 2020-01-29 11:29:54

malassezia furfur.... sama nazwa jest przerażająca xD

Kup teraz
Zestaw

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊