Glukonian cynku – jak działa?
Strona główna » Blog » Glukonian cynku – jak działa?
Glukonian cynku (Zinc Gluconate) to często stosowany składnik kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Wykazuje właściwości kondycjonujące, przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Znajduje zastosowanie w terapii chorób dermatologicznych. Stanowi również naturalny antyandrogen. Ogranicza wydzielanie sebum, zwęża pory. Zatrzymuje 5-alfa reduktazę, przez co wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i ogranicza łysienie androgenowe. Zwiększa efektywność terapii kwasem azelainowym, salicylowym i wit.B6. Glukonian cynku to sól cynkowa kwasu glukonowego będąca stabilną, łatwo rozpuszczalną w wodzie formą, która dobrze przenika do skóry.
Glukonian cynku na łupież pstry i pozostałe właściwości
Glukonian cynku na łupież pstry wykazuje dobre działanie, ponieważ zmienia metabolizm błony komórkowej grzyba. Będąc substancją lipofilną wykazuje działanie przeciwgrzybicze w czasie rozpuszczania w łoju. Jej cząsteczki widoczne są na owłosionej skórze głowy. Następnie zostają rozpuszczone w wydzielinie gruczołów łojowych i potowych. Efekt trwa nawet po spłukaniu kosmetyku.
Poza działaniem na łupież pstry glukonian cynku ma również właściwości takie jak:
- redukuje ilość wytwarzanego łoju, lekko zwęża pory,
- pełni funkcję biocydu, czyli związku, który niszczy szkodliwe mikroorganizmy,
- we właściwym stężeniu zatrzymuje proces tworzenia się S.Aureus i E.Coli, w tym również proliferację drożdżaków Candida Albicans,
- pobudza proces gojenia się ran, zabezpiecza przed tworzeniem się trwałych blizn,
- jako antyoksydant ogranicza stres oksydacyjny i produkcję TNF-alfa w keratynocytach
- stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, wykazują właściwości przeciwzmarszczkowe,
- wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
- działa regenerująco i łagodząco na stany zapalne skóry i na rany,
- przeciwtrądzikowe,
- zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów,
- normalizuje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziałając błyszczeniu skóry.
- ogranicza tendencję do bliznowacenia.
Zobacz: Szampon na łupież pstry
Glukonian cynku - zastosowanie
Glukonian cynku jest podstawowym składnikiem kosmetyków do łupieżu pstrego, głównie szamponów i maści. Ponadto jest składnikiem maści na trądzik. Może być wykorzystywany w produkcji dezodorantów do pach, stóp i całego ciała, ponieważ glukonian cynku nie działa jak antyperspirant, czyli nie hamuje produkcji potu, tylko usuwa przykry zapach. Wykorzystywany jest również jako składnik mgiełek i balsamów do ciała, toników i koncentratów do twarzy, serów, a także płynów do włosów.
WYBIERZ PITYVER
I POZBĄDŹ SIĘ ŁUPIEŻU NA DEKOLCIE ZAMÓW!
Glukonian cynku - pochodzenie i sposób pozyskiwania
Glukonian cynku może być otrzymywany z naturalnych składników, głównie roślin, w których występuje, jak i syntetycznie w laboratoriach. Metoda pozyskiwania zależy zatem od potrzeb i decyzji producenta. Wiążące są tutaj kwestie finansowe
Podsumowując, glukonian cynku wykorzystywany jest głównie w branży kosmetycznej z powodu swoich cennych właściwości pielęgnujących. Natomiast sam cynk znajduje także zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym.
Bibliografia:
1. Kądziela-Wypyska G., Miturska G., Wawrzycki B., Chodorowska G., Profilaktyka i leczenie grzybic, 2004 Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013.
2. Crespo Erchiga V., Ojeda MartosA., Vera Casaño A., Crespo Erchiga A., Sanchez Fajardo F., Malassezia globosa as the causative agent of pityriasis versicolor, 2001.