Łupież pstry u niemowląt – jak wygląda?
Strona główna » Blog » Łupież pstry u niemowląt – jak wygląda?
Łupież pstry u niemowląt może występować podobnie jak w przypadku osób dorosłych. Najczęściej do zakażenia dochodzi na owłosionej skórze głowy. Ze względu na słabszą odporność malucha niezwykle rzadko w leczeniu stosuje się leki ogólnoustrojowe, unika się również leków o silnym działaniu zewnętrznym. Czym jeszcze charakteryzuje się łupież pstry u niemowląt?
Łupież pstry u niemowląt – charakterystyka
Łupież pstry u niemowląt pojawia się na skutek zakażenia:
- bezpośredniego od innej osoby,
- poprzez kontakt z zainfekowaną pościelą lub innymi przedmiotami,
- nosicielami mogą być również zwierzęta.
Dzieci i niemowlęta chorują jednak stosunkowo rzadko. Istnieją jednak określone czynniki ryzyka, które mogą wywoływać chorobę, jak i nasilać jej przebieg. Wśród nich bez wątpienia należy wymienić przebywanie w ciepłych i wilgotnych warunkach. W związku z tym należy unikać zakładania maluchowi ubrań wykonanych ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów. Ponadto ubrania należy dostosować do pogody, a przede wszystkim wybierać naturalne materiały gwarantujące optymalną cyrkulację powietrza.
Przeczytaj również jak wyleczyć łupież pstry domowymi sposobami
Łupież pstry u niemowląt - czy można go wyleczyć?
Leczenie łupieżu pstrego u niemowląt nie jest trudne ani uciążliwe, ale warto pamiętać, że zarówno w przypadku najmłodszych, jak i dorosłych choroba nie jest całkowicie wyleczalna. To oznacza, że łupież pstry ma tendencję do nawrotów i jeśli pojawiają się określone czynniki ryzyka, to pacjent może ponownie się zarazić i zachorować.
PITYVER
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!
Łupież pstry u niemowląt – leczenie
Łupież pstry u niemowląt należy leczyć ostrożnie, dostosowując sposób leczenia do objawów oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. W pierwszej kolejności podejmowane jest leczenie zewnętrzne które jest najmniej obciążające dla dziecka. Stosowane są zarówno maści o działaniu miejscowym, jak i szampony. W skrajnych przypadkach i zaawansowanych postaciach choroby lekarz może zdecydować również o leczeniu za pomocą leków doustnych, których skutkiem ubocznym jest negatywny wpływ na układ pokarmowy. W związku z tym po zakończonej antybiotykoterapii zaleca się wykonanie badań krwi, a w trakcie kuracji należy bezwzględnie podawać dziecku leki osłonowe, które skutecznie chronią florę bakteryjną.
W pierwszej kolejności należy jednak zastosować łagodniejsze, mniej inwazyjne środki leczenia. Leki podawane dorosłym i dzieciom mogą się różnić, ponieważ w przypadku młodszych pacjentów potrzebne jest łagodne działanie i minimalizowanie ewentualnych skutków ubocznych leczenia farmakologicznego.
W związku z tym lekarz może zlecić wyłącznie odpowiednią pielęgnację skóry za pomocą specjalnie dobranych dermokosmetyków, które nie wywołują żadnych skutków ubocznych, ale jednocześnie skutecznie pielęgnują skórę, dokładnie ją nawilżając. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz i należy przestrzegać jego zaleceń.
Podsumowując, łupież pstry to powszechna choroba dermatologiczna, która występuje zarówno i dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. W każdym z tych przypadków należy podjąć odpowiednie leczenie, które łagodzi objawy choroby, ale jednocześnie ogranicza ryzyko skutków ubocznych, szczególnie u dzieci.
Bibliografia:
1. Crespo Erchiga V., Ojeda Martos A., Vera Casaño A., Crespo Erchiga A., Sanchez Fajardo F., Malassezia globosa as the causative agent of pityriasis versicolor, 2001
2. Gupta A.K., Bluhm R., Summerbell R., Pityriasis versicolor, 2002