Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Czym jest malassezia furfur?

Malassezia furfur to drożdżak uważany za winowajcę, jeśli chodzi o powstawanie łupieżu pstrego. Czym jest ta odmiana grzyba i czy każdy jest w stanie skutecznie się przed nim obronić? Oto najważniejsze informacje dotyczące drożdżaka malassezia furfur!

Malassezia furfur – czym jest?

Malassezia furfur to rodzaj drożdżaka naturalnie występującego na powierzchni skóry wielu zwierząt, a także ludzi. Drożdżak jest widoczny jedynie pod mikroskopem. Podobnie jak inne grzyby, występuje w miejscach ciała, gdzie intensywniej pracują gruczoły łojowe – na skalpie, twarzy i, ogólnie rzecz biorąc, na górnej części ciała. Jest to spowodowane tym, że do wzrostu potrzebuje tłuszczu. W pewnej ilości jego występowanie na skórze jest naturalne i nie stwarza problemów, a nawet jego obecność stanowi korzystną ochronę bakteryjną dla organizmu. Czasami obserwuje się jego przerost. W takiej sytuacji zostaje zaburzony proces odnowy komórek skóry.

Dowiedz się jak leczyć łupież pstry:
http://pityver.pl/wiedza/leczenie-lupiezu-pstrego/

Malassezia furfur

Malassezia furfur – kto jest narażony?

Malassezia furfur to drożdżak, który posiada właściwości pozwalające sprecyzować, kto najbardziej narażony jest na jego przerost. Są to:

  • osoby cierpiące na łojotok; spowodowane jest to tym, że grzyb do rozwoju potrzebuje tłuszczu,
  • osoby będące na etapie dojrzewania, a także młodzi dorośli, ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych takich osób,
  • osoby mieszkające w ciepłym, tropikalnym klimacie, co związane jest z intensywniejszym wydzielaniem potu,
  • osoby cierpiące na spadek odporności,
  • osoby przyjmujące leki immunosupresyjnie.

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!

Malassezia furfur a łupież pstry

Malassezia furfur, w przypadku zakażenia, może powodować pewne choroby skóry. Wraz z rozrostem grzyba, substancje przez niego wydalane drażnią skórę, powodując stan zapalny, nasilony łojotok i przyspieszone rogowacenie naskórka. Jedną z głównych chorób skóry łączonych z zakażeniem tego grzyba jest łupież pstry. Wbrew nazwie, nie łupież pstry nie ogranicza się jedynie do skóry głowy. Choroba daje objawy w postaci ciemno beżowych lub czerwonawych, złuszczających się plam, mogących dotknąć klatkę piersiową, plecy, kark, czasem nawet twarz. Pojawiają się charakterystyczne białe łuski, które przypominają klasyczny łupież. Może wystąpić świąd.

Malassezia furfur – leczenie łupieżu pstrego

Malassezia furfur, kiedy jego przerost powoduje chorobę, w tym wypadku łupież pstry, wymaga kontroli u lekarza dermatologa. W przypadku zakażenia grzybem, jakim jest malassezia, leczenie polega na stosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych. Zazwyczaj są to maści i płyny zawierające ketokonazol, klotrimazol czy mikonazol. Jeśli chodzi o łupież pstry występujący na skalpie, stosuje się szampony z ketokonazolem. Łupież pstry to choroba która ma tendencję do nawracania, dlatego niezmiernie ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne stosowanie preparatów leczniczych.

Malassezia furfur – podsumowanie

Malassezia furfur to drożdżak, którego obecność jest naturalna, jednak w przypadku jego namnażania się, daje objawy wymagające podjęcia leczenia. Z uwagi na powracający charakter chorób, które wywołuje, istotna jest systematyczność i cierpliwość. Stosując obecnie dostępne preparaty lecznicze można raz a dobrze wyleczyć przerost grzyba.


Bibliografia

1. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
2. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
3. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004

Jesteśmy na

nasze aukcje