Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież rumieniowy na piersiach – jak wygląda?

Strona główna » Blog » Łupież rumieniowy na piersiach – jak wygląda?

Łupież rumieniowy na piersiach to choroba dermatologiczna, która cechuje się charakterystycznym przebiegiem. Wymaga jednak konsultacji z dermatologiem oraz odpowiedniego leczenia. Należy do chorób wywołanych przez bakterie, a czynnikiem sprzyjającym jej występowaniu jest otyłość oraz nadmierna potliwość. Choć najczęściej złuszczające się ogniska rumieniowe występują w okolicy pachwin, to inną lokalizacją mogą być obszary wokół piersi. Jakie są zatem przyczyny i objawy łupieżu rumieniowego? Jak skutecznie leczyć chorobę?

Łupież rumieniowy na piersiach - charakterystyka lokalizacji

Łupież rumieniowy na piersiach występuje głównie u kobiet, szczególnie obdarzonych dużymi piersiami, kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Obfity biust powoduje, że w tych okolicach gromadzi się więcej potu, a prawidłowa cyrkulacja powietrza jest utrudniona. W związku z tym fałdy skóry przykryte piersiami są idealnym miejscem do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za infekcję.

Łupież rumieniowy – objawy choroby

Jeśli chodzi o łupież rumieniowy objawy pojawiają się przede wszystkim w fałdach skórnych – naturalnych, jak i powstających w wyniku nadwagi czy otyłości.

Najpopularniejsze objawy choroby to:

  • wykwitu pierwotny, czyli pierwszy objaw łupieżu. Przybiera postać łuszczącej się zmiany o kolorze różowym, żółtym lub ciemnobrunatnym. Brak leczenia powoduje, że zmiany zaczynają się rozszerzać na inne obszary ciała i zajmować coraz większą powierzchnię,
  • swędzenie. Drapanie zmian powoduje, że można wtórnie zainfekować skórę i nasilać objawy choroby,
  • zaczerwienienie skóry.

Łupież rumieniowy na piersiach - przyczyny

Łupież rumieniowy na piersiach jest wywoływany przez bakterie - maczugowce Corynebacterium minutissimum, które są częścią naturalnej flory człowieka. Jeśli występują odpowiednie warunki, najczęściej wysoka temperatura i wilgotność, gwałtownie się namnażają i tworzą charakterystyczne złuszczające się ogniska rumieniowe. W związku z tym w grupie ryzyka znajdują się osoby z nadmierną potliwością, jak i osoby otyłe. Jeśli chodzi o łupież rumieniowy zdjęcia potwierdzają, że choroba może atakować różne obszary ciała, w tym również piersi.

Łupież rumieniowy na piersiach - leczenie

Łupież rumieniowy na piersiach można leczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie preparatów zewnętrznych, które zawierają makrolidy – erytromycynę, kwas fusydowy, klindamycynę lub pochodne imidazolu. Tego rodzaju środki należy stosować 2–3 razy dziennie co najmniej przez tydzień. Po ustąpieniu objawów warto używać ich profilaktycznie, aby przeciwdziałać ewentualnym nawrotom, raz w tygodniu przez kolejnych kilka miesięcy. W przypadku bardziej zaawansowanych i rozległych zmian zalecane są środki ogólnoustrojowe.

Podsumowując, łupież rumieniowy na piersiach nie jest w 100% wyleczalny, w związku z tym mogą pojawiać się jego nawroty. Na szczęście istnieją skuteczne metody, aby zmniejszać skutecznie objawy choroby, w tym przede wszystkim zmiany skórne i objawy towarzyszące. Rodzaj leczenia zawsze wybierany jest przez lekarza, ale warto równocześnie zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.


Bibliografia:

1. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry, wyd. PZWL, Warszawa 2002
2. Kaszuba A, Adamski Z., Dermatologia. Poradnik lekarza praktyka., wyd. Czelej, Lublin 2012

4 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
249 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊