Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Pirytionian Cynku

Strona główna » Blog » Pirytionian Cynku

Pirytionian Cynku jest substancją o potwierdzonym działaniu przeciwłupieżowym. Stosowany jest w leczeniu popularnego łupieżu suchego, a także przy łupieżu pstrym. Działa zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo podczas nasilania się dolegliwości skórnych. Gdzie można spotkać ten związek oraz w jaki sposób działa?

Łupież pstry na klatce piersiowej Czym jest pirytionian cynku?

Pirytionian cynku nawet dla osób mających wiedzę w zakresie chemii może brzmieć tajemniczo. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się syntetyczny związek kompleksowy zawierający jony cynku. Pirytionian cynku jest stosowany przy leczeniu chorób dermatologicznych, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież pstry i łupież pospolity. Związek ten ma właściwości lipofilne, w związku z czym rozpuszcza się powoli w łoju wydzielanym przez gruczoły łojowe w skórze, lecz nie jest spłukiwany przez wodę. Dzięki temu jego właściwości lecznicze oddziałują na powierzchnię skóry także po jej umyciu i wysuszeniu.

Drożdżaki, które są odpowiedzialne za powstawanie łupieżu pstrego, w wyniku działania pirytionianu cynku są eliminowane poprzez spowodowanie zaburzeń metabolizmu błony komórkowej tych grzybów

Sprawdź również: Olejek lawendowy na łupież pstry

Zahamowanie ich rozwoju wiąże się także z ograniczeniem rozmnażania. Ilość grzybów występujących na powierzchni skóry ulega redukcji, w związku z czym znacznie zmniejszają się dolegliwości i powstawanie nowych zmian skórnych. Równocześnie następuje łagodzenie i gojenie zmian już obecnych.

W jaki sposób pirytionian cynku działa na skórę głowy i ciała?

Pirytionian cynku wykazuje wiele właściwości o pozytywnym wpływie na skórę. Oprócz zwalczania zakażeń bakteryjnych i grzybiczych cechuje się łagodnością dla ludzkiej skóry, dzięki czemu nie wywołuje dodatkowych podrażnień, co jest niezwykle istotne podczas zmagania się ze świądem, pieczeniem oraz innymi objawami łupieżu pstrego. W dermatologii pirytionian cynku na łupież pstry stosuje się głównie ze względu na działanie:

  • Przeciwłojotokowe,
  • przeciwzapalne i przeciwświądowe,
  • bakteriobójcze i grzybobójcze,
  • kojące na podrażnioną skórę i redukujące zaczerwienienia.
  • Kosmetyki zawierające pirytnionian cynku (aktualizacja: substancja została zakazana w kosmetykach)

Środki zawierające pirytionian cynku na łupież pstry występują pod postacią emulsji oraz kremów do skóry, ale znaczną część produktów z tym składnikiem stanowią szampony do włosów przeznaczone do leczenia łupieżu zwykłego. W tej postaci najczęściej jest łączony z innymi substancjami aktywnymi o działaniu przeciwłupieżowym, takimi jak kwas undecylenowy czy climbazol. Pirytionian cynku dzięki normalizowaniu ilości wydzielanego łoju zmniejsza przetłuszczanie się skóry, równocześnie zabezpieczając ją przed nadmiernym wysychaniem, które występuje często przy stosowaniu produktów o silnie drażniących substancjach.

Wysoka wydajność w walce z przyczyną łupieżu pstrego, łagodny wpływ na skórę i długotrwale utrzymujące się działanie sprawiają, że produkty posiadające pirytionian cynku w składzie to pozycja warta sprawdzenia przez osoby zmagające się z łupieżem pstrym.


Bibliografia

1. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
2. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008

2 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊