Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Diagnostyka łupieżu pstrego

Łupież pstry to schorzenie skórne typu grzybiczego, na które szczególnie narażone są osoby korzystające z basenów, solariów, a także z wątpliwej jakości gabinetów kosmetycznych. Choć objawy łupieżu pstrego bywają podobne do symptomów innych chorób skóry, na ogół przy bliższej obserwacji lekarskiej rozpoznanie tej dolegliwości nie sprawia problemów. Jak diagnozuje się łupież pstry?

Jak diagnozuje się łupież pstry?

Szczególnie w pierwszym etapie choroby, uwagi na podobne objawy, łupież pstry bywa mylony z innymi schorzeniami, w tym z: łupieżem różowym, łojotokowym zapaleniem skóry, grzybicą tułowia.

W dalszych fazach zmiany skórne przybierają już bardziej charakterystyczną formę. Głównym symptomem łupieżu pstrego jest wysypka w postaci białawych, żółtawych, brązowawych lub różowawych plam zlokalizowanych w okolicach klatki piersiowej, dekoltu, szyi, pleców.

Jeśli już wiesz, że zachorowałeś na łupież pstry – czym prędzej zamów nasz zestaw Pityver!

Łupież pstry – diagnostyka na podstawie obserwacji

pityriasis versicolorDo postawienia diagnozy najczęściej wystarcza obserwacja zmian skórnych. Choć laikowi zdiagnozowanie choroby może sprawiać problemy, to dermatolog jest w stanie dość szybko stwierdzić, czy faktycznie borykamy się z łupieżem pstrym. Jednak gdy ten nie jest do końca klarowny i czytelny, dla potwierdzenia przeprowadza się badania pod mikroskopem.

Badanie laboratoryjne

Za pomocą badania laboratoryjnego da się ustalić, czy występujące zmiany skórne są związane z łupieżem pstrym. Do analizy pobierany jest fragment objętego zmianą chorobową naskórka, który następnie zostaje rozjaśniony za pomocą wodorotlenku potasu.

Charakterystyczne, liczne strzępki grzybni w formie krótkich, grubych nitek, wśród których widoczne są krągłe zarodniki, wskazują na grzyb odpowiedzialny za łupież pstry. Jeśli zaś chodzi o badanie histopatologiczne, to w przypadku łupieżu pstrego nie przynosi ono żadnych efektów, gdyż widoczność grzyba w pobranym materiale jest znacznie ograniczona.

Inną metodą diagnozowania jest obserwacja skóry pod lampą Wooda. Jeśli pod wpływem wyemitowanego światła zmiany skórne przyjmą barwę żółto-zieloną, mamy do czynienia z łupieżem pstrym.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
10RABAT2017