Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Alantoina – jak działa?

Strona główna » Blog » Alantoina – jak działa?

Alantoina to substancja, która znajduje szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Znana jest głównie ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych. Jako pochodna mocznika stosowana jest do produkcji dermokosmetyków, maści oraz leków dermatologicznych. Jakie są jej podstawowe właściwości?

AlantoinaAlantoina na łupież pstry i pozostałe właściwości

Zastosowanie alantoiny na łupież pstry jest dobrze znane. Wszystko za sprawą właściwości keratolitycznych, które polegają na rozpuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka. Dzięki temu usuwa martwy, zalegający na skórze naskórek. Uczestniczy też w stymulowaniu podziałów komórkowych, co istotnie przyspiesza procesy regeneracyjne. W ten sposób efektywniej przebiega proces gojenia się ran, zwłaszcza w fazie ziarninowania i naskórkowania. Alantoina wykazuje również właściwości nawilżające. Zatrzymuje wodę w naskórku i wspiera prawidłowe funkcje ochronne bariery wodnolipidowej skóry. Dzięki temu nie tylko nawilża skórę, ale również poprawia jej elastyczność oraz skutecznie wygładza. Jako humektant efektywnie absorbuje cząsteczki wody i je magazynuje. W terapii łupieżu pstrego służy przede wszystkim do łagodzenia stanów zapalnych skóry i świądu. Ponadto zmniejsza pieczenie i widoczność rumienia. Za sprawą tych właściwości stosowana jest w kuracji licznych chorób dermatologicznych, w tym takich jak: trądzik różowaty czy łuszczyca.

Wykazuje też właściwości kojące i ściągające. Za sprawą stymulowania podziałów komórkowych i wzrostu komórek, świetnie pobudza regenerację uszkodzonego naskórka. Ponadto widocznie zmiękcza skórę i skutecznie chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także wykazuje właściwości przeciwutleniające. Alantoina poprzez regenerację skóry minimalizuje powierzchnię stanów zapalnych skóry, a także redukuje rozstępy i blizny.

Sprawdź czym różni się łupież plamisty

Alantoina - zastosowanie

Alantoina należy do grupy ureidów- substancji z grupy związków chemicznych. Zbudowana jest z grup aminowych (NH2) i pozostałych związków chemicznych, a w tym pierwiastków takich jak: węgiel, azot,, tlen, wodór.

Taki skład powoduje, że alantoina jest stosowana na dużą skalę w branży kosmetycznej do produkcji kosmetyków takich jak:

  • kremy do twarzy, zwłaszcza dla cery trądzikowe, suchej i wrażliwej,
  • szampony, głównie przeciwłupieżowe,
  • kremy na poparzenia słoneczne,
  • kremy i balsamy po opalaniu, ponieważ wykazuje działanie kojące i nawilżające,
  • preparaty przeciw odparzeniom u niemowląt,
  • peelingi, głównie enzymatyczne,
  • maści na rozstępy.
Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
KOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!

Alantoina - pochodzenie i sposób pozyskiwania

Alantoina występuje powszechnie w roślinach, w tym takich jak: kiełki zbóż, korzeń żywokostu, łuski ryżu, łupiny owoców kasztanowca czy rośliny strączkowe. Alantoina w wyniku procesów metabolicznych jest nich naturalnie produkowana. W celach kosmetycznych wytwarzana jest jednak w laboratoriach, dlatego stanowi produkt syntetyczny. Występuje wtedy jako bezbarwny lub biały bezzapachowy proszek. Produkt jest natomiast słabo rozpuszczalny w wodzie.

Podsumowując, alantoina działa kojąco i łagodząco na skórę, dlatego jest często wybierana jako składnik kosmetyków pielęgnujących do skóry.


Bibliografia:

1. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
2. Prohic A., Ozegovic L., Malassezia species isolated from lesional and non‐lesional skin in patients with pityriasis versicolor, 2006

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
249 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊