Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Jak wygląda łupież pstry na skórze?

Strona główna » Blog » Jak wygląda łupież pstry na skórze?

Jak wygląda łupież pstry? To pytanie, które zadaje sobie wiele pacjentów obserwujących na swoim ciele charakterystyczne zmiany. Aby poznać ich pochodzenie, przyczynę, a przede wszystkim skuteczne sposoby leczenia, należy udać się na konsultację do dermatologa. Jak zatem wyglądają zmiany i jak je usunąć? Dowiesz się z tego artykułu.

Łupież pstry - Jak wygląda?Jak wygląda łupież pstry i z czym można go pomylić?

Wiedząc, jak wygląda łupież pstry trudno pomylić go z objawami innych chorób. Osoby, które mają jednak małą wiedzę w zakresie dermatoz mogą mieć z tym jednak problem. Łupież pstry może bowiem przybierać różną formę w zależności od zaawansowania choroby, jak i lokalizacji zmian. Zmiany odnoszą się przede wszystkim do pigmentacji skóry. Na ciele pojawiają się punktowe plamy, które różnią się powierzchnią i kolorem, czego przyczyną są zaburzenia produkcji melaniny. Z tego powodu obszary skóry zainfekowane grzybem mają nieprawidłową ilość pigmentu.

Najczęściej plamy mają kolor:

  • brunatny,
  • różowy,
  • beżowy.

Zmiany lokalizują się w różnych częściach ciała – nie tylko punktowo, ale również w większych skupiskach. Mogą również pojawiać się objawy współtowarzyszące, głównie świąd. Warto jednak zaznaczyć, że swędzenie skóry nie należy do grupy specyficznych objawów, dlatego u niektórych pacjentów w ogóle się nie pojawia. Plamy mogą się także złuszczać, co wywołuje silny dyskomfort, zwłaszcza u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień

Sprawdź również: Olejek lawendowy na łupież pstry

Jak wygląda łupież pstry, u kogo najczęściej występuje i w jakich miejscach?

Wiedząc, jak wygląda łupież pstry warto też poznać grupę ryzyka. Choroba dotyczy najczęściej osób w wieku dorastania ze względu na nadmierną potliwość i dużą ilość potu. Znaczenie ma również pochodzenie, ponieważ choroba występuje częściej u osób z cieplejszych stref klimatycznych. Objawy nasilają się również latem. Zmiany pojawiają się zwykle w miejscach takich jak: kark, okolice pach, plecy, ramiona, górne partie klatki piersiowej, w tym brzuch i dekolt. Jako pierwsza zostaje zainfekowana najczęściej klatka piersiowa, pojawia się też wtedy swędzenie. W dalszej kolejności pojawiają się również inne objawy, choć każdy pacjent może mieć inny przebieg choroby.

Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
SKUTECZNA METODA LECZENIA ŁUPIEŻU PSTREGO ZAMÓW!

Jak wygląda łupież pstry i jak go leczyć?

To, jak wygląda łupież pstry umożliwia dermatologom szybką i trafną diagnozę, a następnie wprowadzenie odpowiednich środków leczniczych. W pierwszej kolejności wprowadzane są preparaty do stosowania zewnętrznego - farmakologiczne, jak i pielęgnacyjne o właściwościach grzybobójczych (kremy, sera), które należy systematycznie aplikować na zmienione warstwy skóry. Wskazana jest codzienna aplikacja, którą należy zakończyć w momencie ustąpienia zmian. O zasadach stosowania leków zawsze decyduje lekarz.

Podsumowując, łupież pstry jest jedną z powszechnych chorób dermatologicznych, która może być mylona między innymi z bielactwem. Cechuje się specyficznymi objawami, które wymagają szybkiej diagnozy i leczenia, a także odpowiedniej pielęgnacji skóry. Mimo skutecznej kuracji, choroba ma jednak tendencję do nawrotów, szczególnie w grupie ryzyka, dlatego należy unikać sytuacji, w których istnieje możliwość ponownego zakażenia.


Bibliografia:

1. Faergmann J., Rola drożdżaków rodzaju Malassezia w chorobach skóry, 2004.
2. Olszewska B., Imko-Walczuk B., Nowicki R., Dębska-Ślizień A., Wilkowska A., Rutkowski  B., Infekcje grzybicze skóry i tkanki podskórnej u chorych po transplantacji narządów, 2016.
3. Woźniak M., Nowicki R.,  Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007.

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊