Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry na szyi – diagnostyka i leczenie

Strona główna » Blog » Łupież pstry na szyi – diagnostyka i leczenie

Łupież pstry na szyi stanowi rodzaj grzybicy skórnej. Do głównych objawów choroby należy wysypka na szyi. Wygląda ona nieestetycznie, a także może powodować swędzenie. Nie jest to jednak przypadłość zagrażająca życiu chorego. Ważne jest jednak odpowiednie zdiagnozowanie łupieżu pstrego na szyi, by można było w odpowiedni sposób wyeliminować dolegliwości z nim związane.

Łupież pstry na szyi – objawy

Łupież pstry na szyiŁupież pstry na szyi objawia się przede wszystkim wysypką na szyi oraz występowaniem plam na tej części skóry. Plamy mają najczęściej nieregularny kształt o wyraźnych brzegach oraz średnicy ok. 3-4 mm. Zazwyczaj są koloru różowego lub brązowawego. występują najczęściej blisko siebie, przez co czasem małe plamy zlewają się ze sobą. Co charakterystyczne – miejsca na szyi pokryte łupieżem pstrym nie opalają się, przez co w przypadku osoby opalonej przypominają białe plamy. Zdarza się także, że łupież pstry na szyi powoduje swędzenie tego obszaru ciała, jednak nie jest to objaw łupieżu pstrego, który występuje zawsze. W celu prawidłowej diagnozy konieczne jest zbadanie kawałka skóry pokrytego łupieżem pod mikroskopem.

Łupież pstry na szyi – czynniki ryzyka

Dokładne przyczyny występowania łupieżu pstrego na szyi nie są do tej pory znane. Można jednak wyróżnić pewne czynniki ryzyka. Wskazuje się bowiem, że przypadłość ta znacznie częściej ujawnia się u osób, które cechuje większa potliwość, jak też mieszkających w gorącym klimacie. Podatne na ten rodzaj grzybicy są również osoby stosujące tabletki antykoncepcyjne i kortykosterydy. Co więcej, ryzyko zakażenia mogą zwiększyć niektóre preparaty kosmetyczne (np. masło kakaowe) oraz maści o tłustej konsystencji.

Sprawdź skąd się bierze łupież pstry!

Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ NA PSTRY DZIĘKI KOMPLEKSOWYM SKŁADNIKOM ZAMÓW!

Łupież pstry na szyi – leczenie

Podstawowymi metodami leczenia łupieżu pstrego na szyi są metody farmakologiczne. Lekarz dermatolog może w tym celu przepisać odpowiednie leki przeciwgrzybicze. Maści przeciwgrzybiczne można nabyć w aptece także bez recepty. W obu wskazanych powyżej przypadkach należy jednak pamiętać, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty

Istnieją także domowe metody leczenia łupieżu pstrego na szyi. Pierwszym z nich jest mycie zmienionego obszaru skóry szamponami na łupież pstry. Warto także unikać dusznych i wilgotnych miejsc, co pozwoli ograniczyć pocenie, wpływające pozytywnie na rozwój tego rodzaju grzybicy. Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, np. stosowanie preparatów do oczyszczania, maści czy kremów na łupież pstry. Należy przy tym pamiętać, aby zrezygnować z tłustych kremów nawilżających, masła kakaowego oraz maści zawierających oliwkę. Doskonale sprawdza się zatem dermokosmetyki, które pozwolą w odpowiedni sposób oczyścić skórę, a także ją nawilżyć. W ten sposób drożdżakom wywołującym łupież pstry na szyi będzie znacznie trudniej się rozmnożyć.

Podsumowanie

Choć łupież pstry na szyi nie stanowi choroby zagrażającej życiu, to z całą pewnością ten rodzaj grzybicy jest bardzo mocno uciążliwy, zwłaszcza jeżeli objawia się swędzeniem. Co więcej, miejsca zmienione chorobowo wyglądają nieestetycznie. Z tego względu warto stosować odpowiednie środki higieny osobistej, aby zapobiec powstaniu łupieżu pstrego na szyi, zwłaszcza, że raz wyleczony łupież pstry często nawraca.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!


Bibliografia

1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
2. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊