Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Skąd się bierze łupież pstry? Sprawdź to!

Strona główna » Blog » Skąd się bierze łupież pstry? Sprawdź to!

Łupież pstry jest chorobą spowodowaną drożdżopodobnymi grzybami. Przejawia się on jako lekko złuszczające się beżowe plamy. Zakażona skóra bardzo swędzi, a nieodpowiednio leczona zostawi trwałe i nieładne ślady na skórze. Skąd się bierze łupież pstry? Jakie są jego przyczyny? Gdzie można najszybciej zarazić się łupieżem pstrym?

plamki po łupieżu

Skąd się bierze łupież pstry – pochodzenie

Skąd się bierze łupież pstry, jakie jest jego pochodzenie? Występuje on na skutek namnażania grzyba pochodzącego z gatunku Malassezja. Są one widoczne na skórze człowieka. Na jej rozwój wpływa nadmierny łojotok oraz zwiększona potliwość. Zwykle dotyka ludzi zamieszkujących tereny tropikalne, ponieważ tam występuje wysoka temperatura jak również duża wilgotność powietrza. Łupież pstry najczęściej pojawia się wśród dorosłych osób po przejściu przez nich okresu dojrzewania, gdyż szczególnie wtedy jest wzmożona aktywność łojowych gruczołów. Chorobę leczy się przez bardzo długi okres czasu, a co ważne – jest ona zakaźna i łatwo się nią zarazić. Ponadto jest ona niezwykle uporczywa dla danego pacjenta.

Skąd się bierze łupież pstry – przyczyny choroby

Zasadniczą przyczyną powstania łupieżu pstrego są gównie drożdżaki. Każdy z nas posiada je w swojej skórze.  Inne przyczyny łupieżu pstrego są różnorodne. Na powstawanie łupieżu pstrego może przyczyniać się również pogoda. Ciepła i wilgotna pogoda są idealnym czasem na rozwój grzybów. Kolejną zasadniczą przyczyną powstawania łupieżu pstrego jest niższa odporność skóry. Skąd jeszcze bierze się łupież pstry?

Sprawdź jaki wybrać szampon na łupież pstry

Czynnikiem sprzyjającym może być tłusta skóra, pocenie się, zmiany hormonalne na skutek przyjmowania leków. Inne przyczyny wskazujące na łupież pstry to:

  • nadwaga,
  • ciąża,
  • wiek,
  • anemia,
  • nadmierny łojotok,
  • nerwica,
  • osłabienie organizmu.
Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
KOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!

Skąd się bierze łupież pstry – gdzie najszybciej można się zarazić?

Łupieżem pstrym można zarazić się w zasadzie gdziekolwiek! Można zarazić się nim drogą pośrednią i bezpośrednią. Bezpośrednia droga to kontakt z zainfekowaną już osobą, a pośrednia – kontakt z używanymi przedmiotami przez chorą osobę. Grzyby Malassazia furfur żywią się głównie tłuszczem. Do zarażenia się łupieżem pstrym może dojść np. u kosmetyczki, na basenie, w saunie i w solarium. Zarazić można się korzystając z tej samej szczotki do włosów albo używając tego samego ręcznika lub gąbki do mycia się. Chcąc założyć ubranie zarażonej osoby należy wcześniej je wyprać.

Skąd się bierze łupież pstry – podsumowanie

Łupież pstry bierze się z codziennie wykonywanych czynności. Nie jest on łatwy i przyjemny w wyleczeniu. Chcąc się uchronić przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny gdziekolwiek dana osoba znajduje się. Warto uważać, kiedy jeden z członków rodziny zmaga się z tą chorobą. W związku z tym trzeba używać indywidualnego: grzebienia, ręcznika, gąbki do kąpieli itp. Skąd bierze się jeszcze łupież pstry? Jak można uchronić się przed nim? Podczas każdej wizycie w toalecie czy w kuchni wystarczy myć ręce, dlatego że szczególnie dłonie są narażone na bakterie. W garderobie powinny znajdować się wyłącznie ubrania uszyte z naturalnych materiałów, gdyż nie podrażniają one dodatkowo skóry. Najlepiej reagować na każdą zmianę naskórną udając się do lekarza specjalisty, który pokieruje leczeniem. Nie należy tego problemu bagatelizować.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!


Bibliografia

1. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986
2. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊