Łupież pstry u niemowlaka – Rozpoznaj!
Strona główna » Blog » Łupież pstry u niemowlaka – Rozpoznaj!
Łupież pstry u niemowlaka nie występuje często. Choroba ta dotyka częściej nastolatków i osoby dorosłe. Ma charakter nawrotowy i przewlekły. Jest to grzybiczne powierzchniowe zapalenie naskórka. Objawia się brunatnymi albo różowymi plamami umiejscowionymi na szyi, karku i klatce piersiowej. Pozostawia po sobie odbarwienia, których nie można opalić na słońcu. Najczęstszą przyczyną dolegliwości u dzieci jest kontaktowe przeniesienie grzyba od drugiej osoby.
Łupież pstry u niemowlaka – przyczyny
Łupież pstry u niemowlaka powstaje w wyniku zakażenia drożdżakami z gatunku Malassezia globosa, albo Malassezia furfur. Wywołują one stan zapalny, którego mogą być dalsze zmiany skórne. U małych dzieci trudniejsze bywa dbanie o utrzymanie odpowiedniej flory skóry głowy.
Łupież pstry u niemowlaka - możliwe przyczyny występowania:
- zła higiena,
- pH skóry,
- tłusta skóra głowy,
- nieodpowiednia dieta,
- stres,
- podrażnienie naskórka,
- obniżona odporność.
- nieprzewiewne ubranie.
Poznaj różnicę: łupież pstry, a łuszczyca
Łupież pstry u niemowlaka – objawy
Łupież pstry u niemowlaka objawia się podobnie jak i u osób dorosłych. Dermatoza ma charakter przewlekły i nawrotowy. Charakterystycznym jej symptomem są bardzo nieregularne plamy o krawędziach jasno zabarwionych. Plamy nie opalają się na słońcu, dlatego też są bardziej widoczne latem. Szorstkie, nieprzyjemne w dotyku wykwity skórne pojawiają się na powierzchni: klatki piersiowej, dekoltu, pleców, brzucha, ramion, karku, szyi, pośladków, ud, czasem pachwin i twarzy. Zdarza się, że plamom towarzyszy rogowacenie.
Łupież pstry u niemowlaka – objawy towarzyszące:
- uporczywy silny świąd,
- podwyższona ciepłota ciała,
- złe samopoczucie,
- brak chęci na jedzenie,
- nudności,
- bóle stawowe i mięśniowe,
- obrzęki w obrębie węzłów chłonnych,
- zawroty i bóle głowy.
PITYVER
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!
Łupież pstry u niemowlaka – zaraźliwość
Łupież pstry u niemowlaka to choroba zakaźna, polegająca na zainfekowaniu skóry poprzez wzmożony wzrost drożdżaków Malassezia. Do zarażenia może dojść na skutek kontaktu bezpośredniego. W związku z tym możliwe jest, by dziecko zaraziło się łupieżem pstrym od matki, cierpiącej na tę przypadłość. Przyczyną bezpośrednią łupieżu pstrego u niemowlaka może być kontakt z osobistymi rzeczami, takimi jak:
- pościel,
- ręczniki,
- ubrania,
- szczotki do włosów,
- gąbki,
- myjki.
Łupież pstry u niemowlaka – leczenie
Łupież pstry u niemowlaka leczy się podobnie, jak u pacjentów dorosłych. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów niezbędna jest konsultacja w gabinecie dermatologicznym. Badanie mykologiczne pomoże postawić diagnozę, Kuracja polega aplikowaniu preparatów przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego albo doustnego. Niezwykle ważna jest czujność, by niemowlę nie drapało się. W wyniku rozdrapania ran może wystąpić nasilenie objawów łupieżu pstrego u niemowlaka. Kosmetyki pielęgnacyjne powinny mieć naturalne składniki, gdyż skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień.
Łupież pstry u niemowlaka – podsumowanie
Łupież pstry u niemowlaka to niezwykle przykra i trudna do wyrugowania choroba zakaźna skóry. Ma tendencje do nawracania. Podstawową kwestią jest przestrzeganie zasad higieny, w tym izolowanie dziecka od chorych na łupież pstry członków rodziny oraz ich rzeczy osobistych. Jeżeli dojdzie do zakażenia łupieżem pstrym u niemowlaka należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zaordynuje odpowiednie leczenie i pielęgnację.
Bibliografia:
1. Mittag H., Fine structural investigations of Malassezia furfur. II.The envelope of the yeast cells, 1995.
2. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007.
3. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986.