Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Maść na łupież pstry – o preparatach stosowanych zewnętrznie

Strona główna » Blog » Maść na łupież pstry – o preparatach stosowanych zewnętrznie

Maść na łupież pstry to jedno z rozwiązań przy leczeniu choroby jaką jest łupież pstry. W aptekach znajdziemy wiele produktów wspomagających walkę z infekcją skóry. Co wybrać do niwelowania  przypadłości jaką jest łupież pstry? Maść, specjalistyczne kremy, dermokosmetyki, a może środki doustne? Co wybrać, aby leczenie było skuteczne?

Czego unikać w preparatach na łupież pstry? Jakich składników szukać?
 • SLS/SLES,
 • PEG,
 • parabenów,
 • silikonów,
 • nienaturalnych substancji zapachowych,
 • barwników.
 • pirokton olaminy,
 • siarczek selenu,
 • glukonian miedzi,
 • sól Epsom,
 • alantoina,
 • olejek lawendowy.
Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
POSTAW NA NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

Marta Urbanowicz - kosmetologJeśli zauważymy niepokojące objawy, warto jak najszybciej udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Wybierając maść na łupież pstry, należy sugerować się tym, aby zawierała substancje przeciwgrzybicze, łagodzące, zmniejszające świąd i odkażające. Warto także zastosować dodatkowo dermokosmetyki, które pomogą zwalczyć drożdżaki. Powinno się zwracać uwagę na to, by miały jak najwięcej naturalnych składników, bez szkodliwych substancji, ponieważ skóra i tak jest już podrażnionamówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łupież pstry – maść zwalczająca drożdżaki

Maść na łupież pstry,  którą należy wybrać z szerokiej oferty farmaceutycznej musi być dostosowana do warunków leczenia. Maść na łupież pstry bez recepty jest jednym z podstawowych środków w leczeniu, lecz nie jedynym, bowiem należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, którą możemy zapewnić sobie dzięki stosowaniu specjalistycznym emulsjom do ciała o działaniu przeciwgrzybiczym oraz szamponom do skóry głowy.

Składniki zawarte w maściach to:

 • Pirokton olaminy – posiada właściwości silne grzybobójcze, odkażające, ale również łagodzi podrażnienia- zaczerwienienie oraz swędzenie skóry,
 • Klotrimazol – substancja zwalczająca drożdżaki, zmniejszająca świąd i podrażnienie skóry, najczęściej stosowany środek na łupież pstry,
 • Terbinafina – substancja grzybobójcza, którą zawiera maść na łupież pstry, powoduje rozpad drożdżaków wywołujących łupież pstry,
 • Cyklopiroksolamina – powoduje rozpad grzybów wywołujących łupież pstry, ponadto zabezpiecza skórę przed nawrotem choroby oraz działa łagodząco.

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki aktywne) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
Łupież pstry – maść

Przykładem jednej z najczęściej stosowanych substancji w maści na łupież pstry jest klotrimazol. Jest to organiczny związek chemiczny, pochodna imidazolu. Jest nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się jedynie w etanolu i eterze. Posiada działanie przeciwgrzybicze.

Stosowany jest w formie maści, bezpośrednio na zmiany skórne. Nie wchłania się przez skórę, w minimalnym stopniu przez błony śluzowe. Substancja ta działa hamująco na biosyntezę ergosterolu (odpowiada za stabilizację błony komórkowej grzyba bytującego na skórze)

W wyniku tego dochodzi do aberracji przepuszczalności błony grzyba oraz uwolnienia się fosforanów i potasu. W konsekwencji następuje defekt kwasów nukleinowych jądra komórkowego i obumarcie komórki. Głównym wskazaniem do stosowania maści z klotrimazolem jest łupież pstry. Zastosowana może również być w przypadku leczenia grzybicy skóry, a także zakażeń drożdżakowatych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (prącia oraz warg sromowych).

Maść na łupież pstry – o preparatach stosowanych zewnętrznieMaści nie powinno aplikować się w okolicach oczu. Stosowanie jej bardzo rzadko powoduje skutki niepożądane. Jeżeli już, występują, to najczęściej jest to:

 • świąd,
 • pieczenie,
 • odczyn alergiczny,
 • podrażnienie, które z czasem przemija.

Preparaty zawierające klotrimazol cechują się skutecznością działania w zwalczaniu zmian skórnych, które powoduje łupież pstry. Jednak maści nie można stosować na skórę głowy czy w okolice oczu, na twarzy. Istnieją bardziej skuteczne i dostępne preparaty na łupież pstry.

Maść na łupież pstry – kiedy ją stosować?

Maść na łupież pstry – kiedy zacząć używać środek przeciwgrzybiczy? Specjaliści zalecają stosowanie maści od początku kuracji. Regularność stosowania maści, oraz odpowiednia pielęgnacja skóry specjalistycznymi kosmetykami może przynieść oczekiwane efekty, oraz zabezpieczyć organizm przed ponowną infekcją.

Pityver - zestaw na łupiez pstry

ZAMÓW PITYVER
KOMPLEKSOWE DZIAŁANIE NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!

Łupież pstry – maść, emulsja, szampon i wiele innych rozwiązań

Istnieje wiele rozwiązań składających się na poprawę wyglądu skóry należy używać jednoczenie, ponieważ tylko kompleksowa pielęgnacja może doprowadzić do remisji choroby. Maść na łupież pstry stosujemy nawet przy lekach doustnych, tak długo aż zauważymy efekty leczenia. Maść na łupież pstry nakładamy na czystą skórę, przynajmniej dwa razy na dobę aż do wyleczenia zmian chorobowych.

Łupież pstry – maść bez recepty sprzedawana w aptekach

Maść bez recepty na łupież pstry jest ogólnie dostępna w każdej aptece. Zawiera ona substancję czynną klotrimazol lub terbinafinę.

Krem, dermokosmetyki, a może maść? Łupież pstry wymaga odpowiedniego leczenia żeby efekty były zadowalające, a choroba zanikała, dlatego do walki z nią należy dobrać odpowiednie środki.

Leki zwalczające infekcje grzybicze tak jak inne leki mogą powodować skutki uboczne, jednak nie występują często. Na skutki uboczne narażone są osoby uczulone na którykolwiek ze składników leku

Uczulenie może powodować podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie skóry. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie maści na łupież pstry pod kontrolą lekarza. Co istotne, takie preparaty nie powinny być używane przewlekłe, a czas terapii najczęściej wynosi kilka tygodni. Aby terapia była skuteczna, trzeba prowadzić ją pod okiem specjalisty. W przypadku wystąpienia niepokojących zmian na skórze należy odstawić lek.

Sprawdź też: Czy łupież pstry jest zakaźny?

Maść na łupież pstry a dermokosmetyki

Dermokosmetyki do pielęgnacji skóry z łupieżem pstrym o wysokiej koncentracji składników aktywnych (np. zestaw Pityver), sprawdzą się na każdym etapie kuracji. Po pierwsze należy po nie sięgnąć w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. Nie należy natychmiast stosować maści na łupież pstry, ponieważ może ona okazać się zbyt silna i wywołać reakcje niepożądane.

Jeżeli stan skóry się nie poprawia, wówczas powinno się udać do lekarza, który terapię zaczyna najczęściej od preparatów stosowanych miejscowo, najczęściej jest to właśnie maść na łupież pstry. Taka kuracja trwa jednak przez określony czas i po jej zakończeniu, dla podtrzymania rezultatów – łupież pstry ma tendencję do powracania, zaleca się profilaktycznie stosować odpowiednie dermokosmetyki

Kiedy stosowanie środków miejscowych nie przynosi zadowalających efektów, lekarz może włączyć leczenie doustne. Wówczas podczas kuracji zaleca się stosować właśnie dermokosmetyki – np. zwykły szampon zastąpić dostosowanym do potrzeb skóry z łupieżem pstrym. Z tego powodu maść na łupież pstry, czy nawet tabletki, nie zawsze zastępują odpowiednie dermokosmetyki, a po prostu je uzupełniają.

Wśród dobrych, jakościowych produktów na łupież pstry możemy znaleźć emulsję Pityver. Zawiera fosfolipidy, tworzące film na skórze, a tym samym efektywnie powstrzymujące utratę wody. Ma w sobie pirokton olaminy, pantenol i alantoinę, a także naturalne oleje takie jak olejek z paczuli, z czarnej porzeczki, kokosowy czy lawendowy. Dzięki nim działa ochronnie, bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo. Emulsja przyśpieszy proces regeneracyjny i zlikwiduje stany zapalne. Ale co najważniejsze zlikwiduje rozwój drożdżaków, odpowiedzialnych za chorobę.

Podsumowanie

Łupież pstry jest chorobą grzybiczą, którą wywołują drożdżaki z rodziny Malassezia furfur. Główne symptomy tego rodzaju łupieżu to jasne, czerwone bądź brązowe plamy zlokalizowane głównie na skórze twarzy, plechach, brzuchu, nogach oraz owłosionej skórze głowy. Może również pojawić się świąd oraz pieczenie powstałych zmian skórnych. Jeżeli zostaną zauważone takie zmiany skórne, należy jak najszybciej zacząć działać. Poleca się zacząć od odpowiednich dermokosmetyków, jak te z linii Pityver.

Jeżeli objawy wciąż nie ustępują, należy udać się do lekarza, który może przepisać maść na łupież pstry, która stanowi podstawę w leczeniu tego typu łupieżu.

Maść na łupież pstry wydawana bez recepty to dobre wyjście szczególnie na początku leczenia. Można ją łączyć z innymi środkami wspomagającymi pozbycie się infekcji, takimi jak leki doustne oraz emulsje i szampony do mycia. Maść oraz krem zwalczająca drożdżaki sprzedawana jest bez recepty, dlatego możemy stosować ją zewnętrznie tak długo, aż stan skóry ulegnie poprawie. Jeżeli jednak taki preparat ten nie przynosi zamierzonych efektów, należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić przyjmowanie doustne leków przeciwgrzybicznych.

Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
POSTAW NA NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!

FAQ – pytania i odpowiedzi

1. Jak wybrać skuteczną maść na łupież pstry?

Skuteczna maść na łupież pstry powinna zawierać w składzie składniki o działaniu kompleksowym, czyli aktywnie zwalczać grzyba odpowiedzialnego za powstawanie choroby, a jednocześnie koić i łagodzić podrażnioną skórę. Warto również sięgnąć po dermokosmetyki wykazujące się takim działaniem, jak np. te z linii Pityver, które bogate są w naturalne składniki aktywne, oraz przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry.

2. Czy łupież pstry wymaga konsultacji z lekarzem?

Tak, tym bardziej, jeśli pomimo dostępnych bez recepty środków objawy nie ustępują. W niektórych przypadkach, wskazane jest przyjmowanie leków doustnych uzupełniających kurację miejscową.

3. Jakie substancje czynne skutecznie zwalczają grzyba?

Wśród substancji aktywnych na łupież pstry wymienia się m.in.: pirokton olaminy, klotrimazol, terbinafina i cyklopiroksolamina. Substancje te wykazują działanie grzybobójcze, zabezpieczające przed nawrotem choroby, łagodzące objawy łupieżu i silnie odkażające zmienione przez grzyba miejsca.

4. Kiedy warto sięgnąć po maść na łupież pstry?

Maść na łupież pstry warto zacząć stosować natychmiast po zauważeniu pierwszych, niepokojących objawów. Szybka reakcja i aplikacja substancji, zapobiegnie rozsiewaniu się grzyba i szybko zneutralizuje patogen.


Bibliografia

1. Crissey I.T., Częste zakażenia grzybicze. Prosty test diagnostyczny i leczenie, 1999
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012

11 głosów

Komentarze

Nanaly - 2022-05-24 11:24:47

W przypadku łpiezu pstrego chyba ogólnie działa sie bardziej zewnętrznie jak wewnętrznie, nie?

Zuzanna M. - 2022-05-02 14:36:04

Płyn jest chyba lepszy niż maść? W sensie, moze to mój "chłopski rozum", ale wydaje mi się, że taki płyn pewnie jest mniej tłusty i lepiej sie wchłania...

Frytka - 2022-01-05 11:23:40

Maśc to podstawa przy łupiezu pstrym, ale nie zmienia to w żadnym wypadku faktu, że warto ja jeszcze wzmocnić innymi produktami.

ulek - 2021-08-11 10:14:03

nawet nie wiedziałam, że istnieja takie specjalne maści i preparaty na łupiez pstry, o samym łupieżu pstrym tez nieduzo wiedziałam. Fajny tekst.

mania - 2021-03-10 09:30:42

Co do tego kiedy stosować maśc na łupież pstry to trzeba ją stosowac chyba tylko jak lekarz tak zaleci?

Miki - 2021-02-16 12:26:30

U mnie problem jest tylko na głowie więc nie mogę jakoś narzekać, bo widziałem jaki problem mają ludzie chodzący też do mojego dermatologa (plecy, ramiona itp. wszystko w kropkach), i cieszę się że ja nie mam aż takich wykwitów na skórze. Ogólnie jestem po 3,5 miesiąca kuracji maściami i jestem zadowolony. Nie lubię tłustych rzeczy więc czasem po prostu zamiast maści nakładam sobie płyn na skórę głowy + szampon. Z kolejnymi tygodniami widzę poprawę i mój lekarz prowadzący też.

v - 2021-01-24 21:53:26

jestem na wykonczeniu drugiego opakowania swojej masci na lupiez pstry i ogolnie jestem zadowolona z efektu ktory uzyskalam dzieki smarowaniu sie tym ale jednak uwazam ze nie byloby tego efektu bez calego zestawu pityver. w pewnym momencie tubka masci sie skonczyla i przez tydzien za bardzo nie poamietalam o tym by ja w koncu ponownie kupic i zostal mi jedynie zestaw i wiecie co? bylo ok. jako ze mam problem na skorze glowy i lekko mi to wchodzi na szyje i linie wlosow to szampon, emulsja i plyn mi wystarczyly. zadnego pogorszenia sie stanu skory nie zauwazylam a przy tygodniu wyzbycia sie czegos z pielegnacji i leczenia jednak jest juz sie w stanie cos zaobserwowac a tutaj zaskoczenie bo na dobra sprawe tym sie leczylam przez jakis czas i to bylo wystarczajace. oczywiscie po tygodniu kupilam te masc i po zuzyciu jej prawie calej uwazam ze problem z lupierzem jest mniejszy i chyba nawet troche na wykonczeniu takze.... jestem blizej niz dalej wyleczenia sie z tego haha.

kejt1989 - 2021-01-19 12:09:27

nie wiedzialam ze jezeli chodzi o zewnetrzne stosowanie na lupiez pstry to są też dermokosmetyki ;o

rumianka - 2020-04-07 13:59:08

@rumianka powiem ci ze wszystko razem bralam i takie wieksze efekty widzialam po ok. 2 miesiacach

gabrysia - 2020-03-28 21:45:10

mnie to w sumie zastanawia co zrobić gdy jest ten łupież pstry. maść na te okolice u siebie pomogła @rumianka? ile mniej więcej zajmowało ci pozbycie się tych kropek itp.?

rumianka - 2020-03-18 22:07:27

akurat to zalezy. masc mi pomogla glownie na okolice ramion i karku. na glowe nie probowalam bo sa inne opcje.

Tryśka - 2020-03-03 11:03:53

Ojojoj, no nie lubię zbytnio tego uczucia jak coś się klei i lepi. Na skórę normalnie to jeszcze jest ok ale już np. maść na łupież pstry np. na skórze głowie jak dla mnie odpada. Wolę już coś a' la wcierka czy płyn. Noooo nie wiem.

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
249 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊