Potrzebujesz pomocy? Zamów Pityver przez telefon Zadzwoń na: +48 576 142 509

Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie łupieżu pstrego to żmudny długi proces. Niełatwo pozbyć się tej dolegliwości. Jak leczyć? Łupież pstry leczy się podając miejscowo lub doustnie środki o charakterze przeciwgrzybiczym. W ramach zapobiegania nawrotom można również stosować specjalne, dostępne bez recepty środki o działaniu grzybobójczym, na przykład zawierające kwas salicylowy.

Składniki aktywne stosowane w walce z łupieżem pstrym
Składnik: Działanie:
Pochodne imidazolowe: hamują syntezę ściany komórkowej grzybów, przez co działają przeciwgrzybiczo.
Siarczek selenu: wykazuje działanie przeciwgrzybicze, hamuje nadmierne łuszczenie, zaczerwienienie i świąd.
Pityronian cynku: jest bardzo skuteczny w zwalczaniu grzybów i bakterii. Łagodzi zaczerwienienie i świąd. Pityronian cynku rozpuszcza się w łoju, a nie w wodzie, dzięki czemu wykazuje przedłużone działanie.
Pantenol: powoduje głębokie nawilżenie, a także pobudza regenerację i procesy gojenia. Ponadto poprawia metabolizm skóry, redukuje zmarszczki, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.
Cyklopiroks 1%: działa przeciwgrzybiczo.
Alantoina: działa nawilżająco, łagodzi podrażnienia, a także wspiera odnowę naskórka i przyśpiesza gojenie. Dodatkowo wspiera naturalne złuszczanie naskórka, dzięki czemu zostaje on wygładzony. Co więcej, alantoina przyśpiesza regenerację naskórka.
Glukonian cynku: działa oczyszczająco, odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum, a także ogranicza rozwój drobnoustrojów. Ponadto skutecznie nawilża.
Glukonian miedzi: bardzo skutecznie nawilża, a także rewitalizuje komórki i przyśpiesza proces gojenia. Ponadto jest to silny przeciwutleniacz.
Naturalna sól Epsom: to źródło magnezu i siarki, dwóch koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Sól Epsom hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, wypadanie włosów, choroby paznokci. Redukuje wypryski skórne, łuszczycę i łupież.

Pityver zawiera te składniki aktywne, o których piszemy.

Kup teraz

Jak leczyć łupież pstry? Leki i dermokosmetyki.

Jak leczyć łupież pstry lekami i dermokosmetykami? Najpierw należy udać się do lekarza dermatologa. Z reguły lekarz nie ma problemu z rozpoznaniem tego schorzenia, a nawet jeśli objawy mają charakter nietypowy, można zastosować diagnostykę laboratoryjną. Po rozpoznaniu tej choroby leczenie łupieżu pstrego na ogół rozpoczyna się od leków miejscowych, a w razie braku postępów czy dużej rozległości plam, stosuje się ogólne leki na łupież pstry. Jeśli chodzi o środki aplikowane na skórę, są to preparaty imidazolowe oraz środki zawierające cyklopirox, siarczek selenu czy pityronian cynku. Co ważne, preparaty w postaci kremów czy emulsji powinno się nakładać na całe ciało, a nie tylko chorobowo zmienione miejsca.

Siarczek selenu, pityronian cynku, pantenol, alantoina, glukonian cynku, glukonian miedzi, naturalna sól Epsom – to tylko niektóre składniki aktywne, które znajdziemy w produktach z linii Pityver.

Dotknięci dermatozą zastanawiają się jak przebiega leczenie łupieżu pstrego? Jakie leki i dermokosmetyki dobrać do manifestujących się objawów? Na te pytania zdecydowanie powinien odpowiedzieć lekarz dermatolog. Jeśli zauważymy charakterystyczne brązowo-żółte zmiany na skórze pleców lub torsu, udajmy się do odpowiedniej placówki medycznej.

Igor MichajlowskiProces leczenia łupieżu pstrego jest czasochłonny i żmudny. Kurację zawsze uzależnia się od stanu skóry i stopnia zaawansowania choroby. Leczenie może obejmować zarówno środki stosowane zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Co istotne, nawet po zakończeniu kuracji nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry i działaniu profilaktycznym. W takim przypadku zalecam stosowanie dobrych dermokosmetyków, jak te z linii Pityvermówi dr Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica

Miejscowo na skórę polecane są preparaty zawierające w swoim składzie wyżej wymienione substancje przeważnie w formie szamponów, kremów i maści, o określonym działaniu mającym na celu wyeliminowanie dermatozy:

  • pochodne imidazolowe – ketokonazol 2%, mikonazol, klotrimazol 1% działające hamująco na syntezę ściany komórkowej grzybów,
  • cyklopiroks 1% o szerokim spektrum działania, wnika przede wszystkim w głąb komórki grzyba i niszczy ją,
  • siarczek selenu i pityronian cynku wspomagają łuszczenie martwego naskórka zapobiegając rozprzestrzenianiu grzybicy.

Trzeba pamiętać, że leczenie łupieżu pstrego w zależności od zdiagnozowanego charakteru dermatozy, ustala lekarz specjalista. Nie narażajmy zdrowia poprzez samodzielne eksperymentowanie z dermokosmetykami, łatwo dostępnymi w aptece.

Zaawansowany łupież pstry – jak leczyć?

Jak leczyć łupież pstry w zaawansowanym stadium, co jeśli podstawowe leczenie nie przynosi efektów? Standardowo stosuje się leki na łupież pstry w formie terapii miejscowej dla zmian o stałym charakterze.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
Flukonazol przepisywany jest w formie jednorazowej dawki 400mg na tydzień lub 300mg raz w tygodniu przez okres 14 dni. Leczenie łupieżu pstrego tym środkiem cechuje się mechanizmem penetracji do wnętrza komórki grzyba i zahamowaniem syntezy błony komórkowej. Oprócz flukonazolu i itrakonazolu stosuje się taki antybiotyk na łupież pstry jak ketokonazol w formie doustnej nieprzekraczającej 400mg na dobę przez 7 dni. Ketokonazol oraz itrakonazol mają za zadanie hamować produkcję egosterolu, głównego składnika ściany komórkowej mikoorganizmu grzybiczego. Łupież pstry jak się pozbyć choroby raz na zawsze? Należy pamiętać, że leczenie łupieżu pstrego w postaci terapii ogólnej, w przeciwieństwie do miejscowej, wprowadzane jest w przypadku zaostrzonych zmian skórnych, silnie manifestujących się na ciele pacjenta, podczas kiedy podstawowe środki aplikowane na skórę nie przynoszą efektów. Lekarz dermatolog musi jednak potwierdzić, że nie będą one negatywnie wpływały na organizm pacjenta.

Masz łupież pstry? Zamów Pityver!

Zaawansowany łupież pstry – jak się pozbyć?

lupiez pstry rozowyZ kolei terapia ogólna polega na doustnym podawaniu pacjentowi preparatów imidazolowych takich jak flukonazol czy itrakonazol. Itrakonazol można podawać w dobowej dawce 200 mg przez tydzień lub w dawce 100 mg na dobę przez dwa tygodnie. Niestety łupież pstry, analogicznie jak grzybica, ma tendencję do nawrotów i to w znacznej większości przypadków. Warto codziennie niwelować łupież pstry: jak leczyć profilaktycznie skórę skłonną do nawrotów? Już po wyleczeniu infekcji należy szczególnie przestrzegać zasad higieny i stosować profilaktycznie środki o działaniu przeciwgrzybiczym takie jak Pityver.

Podsumowanie

Niełatwo pozbyć się dolegliwości, jaką jest łupież pstry. Leczenie zazwyczaj jest długie i żmudne. Co prawda łupież pstry jest znacznie mniej uciążliwy niż na przykład grzybica stóp czy paznokci, jest też całkowicie wyleczalny, jednak ma, podobnie jak inne choroby grzybicze, tendencję do nawrotów. Z tego względu należy, zarówno po wyleczeniu infekcji, jak i profilaktycznie, przestrzegać zasad higieny i zachować ostrożność w korzystaniu z tych obiektów publicznych, gdzie występuje szczególne ryzyko zakażenia – kąpielisk, łaźni, salonów odnowy i innych tego typu placówek.

FAQ

1. Jak leczyć łupież pstry?
Metody leczenia łupieżu pstrego zależą od tego, jak zaawansowana jest choroba. Jeżeli zgłosimy się do dermatologa, to najczęściej zaczyna on kurację od zapisania środków do stosowania zewnętrznego. Jeżeli to nie przyniesie zamierzonych rezultatów, może zdecydować się na zapisanie środków do stosowania wewnętrznego. Ponieważ łupież pstry ma tendencję do nawracania, zaleca się po zakończeniu terapii stosować dermokosmetyki, które zwalczają grzyby, łagodzą podrażnienia, a także nawilżają. Wysoką koncentrację substancji czynnych o takich właściwościach zawierają dermokosmetyki z linii Pityver.

2. Kiedy rozpocząć leczenie łupieżu pstrego?
Leczenie łupieżu pstrego należy rozpocząć jak najszybciej. Jak leczyć łupież pstry? Na im wcześniejszym etapie zaczniemy działać, tym krócej będzie trwać terapia i tym mniej inwazyjne preparaty trzeba będzie stosować. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, pomóc może stosowanie dermokosmetyków o wysokiej koncentracji składników aktywnych, które redukują drożdżaki, a także redukują nieprzyjemne objawy (pieczenie, swędzenie, łuszczenie, zaczerwienienie). Tak działają dermokosmetyki Pityver, w składzie których znajdziemy: glukonian miedzi, glukonian cynku, pityronian cynku, siarczek selenu, pantenol, alantoinę oraz naturalną sól Epsom.

3. Jak długo trwa leczenie łupieżu pstrego?
Czas leczenia łupieżu pstrego uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników, a w dużej mierze od tego jak szybko podejmiemy leczenie. Zazwyczaj objawy ustępują po kilku tygodniach, ale dla podtrzymania rezultatów warto stosować specjalne dermokosmetyki, stworzone z myślą o skórze z tą dolegliwością, jak bogate w składniki czynne preparaty Pityver.

4. Czy można całkowicie wyleczyć łupież pstry?
Można całkowicie zwalczyć objawy łupieżu pstrego, jednakże należy pamiętać, że ta dolegliwość bardzo często ma tendencję do nawracania. Jeżeli chcesz temu zapobiec, stosuj dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z łupieżem pstrym. Takie preparaty powinny zawierać przede wszystkim składniki, redukujące ilość drożdżaków. Doskonałym przykładem są kosmetyki z linii Pityver.


Bibliografia

1. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013
2. Theelen B., Cafarchia C., Gaitanis G., Dimitrios Bassukas I., Boekhout T., Dawson T.L., Malassezia ecology, pathophysiology, and treatment, 2018
3. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007

Jesteśmy na

nasze aukcje