Zwalczamy łupież pstry. Leczenie octem działa?
Strona główna » Blog » Zwalczamy łupież pstry. Leczenie octem działa?
Łupież pstry – leczenie octem to jeden z domowych sposobów na terapię tej odmiany łupieżu. Stosowany od lat, ocet jabłkowy to niekonwencjonalny sposób na wiele dolegliwości, skórnych i nie tylko. Czy leczenie octem w ogóle jest skuteczne? Jeśli tak, to czy każdy może go stosować? Oto ważne informacje o tym, jak wygląda leczenie octem łupieżu pstrego!
Łupież pstry – leczenie octem – czy skuteczne?
Leczenie octem łupieżu pstrego może być dość skuteczne, ponieważ wynika to z właściwości octu. Chodzi oczywiście o ocet jabłkowy, który ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, łagodzące na skórę, przeciwalergiczne oraz przeciwbakteryjne, co jest wykorzystywane w wielu chorobach skóry, między innymi w trądziku. Cechuje się też działaniem przeciwgrzybiczym, co ma niezwykle ważne znaczenie w terapii łupieżu. Ocet jabłkowy był stosowany już w medycynie ludowej do płukania gardła przy stanach zapalnych. Skutecznie uśmierza uporczywy świąd towarzyszący łupieżowi pstremu.
Jeśli chodzi o łupież pstry, leczenie octem polega też na delikatnym złuszczaniu, dzięki czemu sprawnie usuwane są łuszczące się fragmenty skóry.
Łupież pstry – leczenie octem – jak stosować ocet?
Leczenie octem łupieżu pstrego nie jest wymagające, jednak należy przestrzegać kilku zasad. Jak stosować ocet na łupież, by pomóc sobie w tej dolegliwości? Ocet jabłkowy jest dość łagodnym roztworem, jednak aby uniknąć podrażnienia skóry, warto go rozcieńczyć. Jeśli chodzi o łupież pstry, leczenie octem polega najczęściej na stosowaniu okładów.
Wystarczy wymieszać kilka łyżek octu z pół litra zimnej wody, najlepiej mineralnej. Tak przygotowanym roztworem należy nasączyć kawałek gazy bądź wacik kosmetyczny i przyłożyć go do chorego miejsca. W razie potrzeby można przytwierdzić gazę do ciała specjalnym plastrem dostępnym w aptece
Po upływie dziesięciu minut zdejmujemy okład i przemywamy skórę chłodną wodą. Ocet jabłkowy można też stosować w formie płukanki do włosów, jeśli łupież dotyczy skóry głowy. Po myciu włosów należy spłukać je mieszanką szklanki wody i dwóch łyżek octu jabłkowego. Tak przygotowaną płukankę można zastosować po tym, jak umyjemy włosy. Zdecydowanie nie jest polecane przesadzanie z ilością oraz częstotliwością stosowanego octu jabłkowego. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki aktywne) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
Łupież pstry – leczenie octem – na co uważać?
Leczenie octem łupieżu pstrego, jak każda metoda, ma swoje wady i zalety. Mimo, że ocet jabłkowy to naturalny, mało inwazyjny roztwór, nie każdy może go stosować. Nie powinny go używać osoby z bardzo wrażliwą skórą głowy oraz świeżymi ranami i podrażnieniami. Leczenie octem łupieżu pstrego ma też swoje skutki uboczne.
Należą do nich:
- podrażnienie skóry,
- przesuszenie włosów.
Chociaż ocet jabłkowy to dobra alternatywa dla leczenia łupieżu pstrego, najlepiej jest nie bazować jedynie na tej metodzie. Jeśli chodzi o łupież pstry, ocet ma korzystne działanie przeciwgrzybicze, jednak może podrażnić. Dlatego najlepiej jest stosować dobrze dobrane dermokosmetyki, które będą zwalczać łupież skutecznie, a przy tym delikatnie. Najważniejsza jest przy tym systematyczność oraz dbanie o to, by nie dopuścić do ponownego zakażenia grzybiczego.
Zobacz: Antybiotyk na łupież pstry
PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY NATURALNYMI SKŁADNIKAMI ZAMÓW!
Łupież pstry – leczenie octem – podsumowanie
Leczenie octem łupieżu pstrego może być sposobem na walkę z z tym typem łupieżu. Ocet jabłkowy nie tylko wspomoże leczenie przeciwgrzybicze, ale też zadba o zdrowie i piękno włosów. Jeśli chodzi o łupież pstry, leczenie octem najlepiej wspomóc stosowaniem odpowiednich dermokosmetyków stworzonych specjalnie dla potrzeb skóry dotkniętej łupieżem. Taka terapia zapewni skuteczność, a jednocześnie będzie łagodna.
Bibliografia
1. Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008
2. Choczaj-Kukuła A., Kwaśniewska J., Aktualne możliwości stosowania leków przeciwgrzybiczych w niektórych chorobach skóry, 2004
3. Faergmann J., Pityriasis versicolor (tinea versicolor), 1986
4. Marcon M., Powell D., Epidemiology, diagnosis and management of Malassezia furfur systemic infection, 1987
Komentarze
LIMETKA - 2020-04-02 07:54:01
Znam, znam ten sposób na łupież pstry. Leczenie octem jest jak najbardziej w porządku. Jako dodatek do pielęgnacji i leczenia? MEGA ^^ , Trzeba dość mocno uważać na to co by nie przesadzić z proporcjami.
paulina na na - 2020-02-27 11:40:58
ma ktos jakies przezycia z tym sposobem? wiadomo czy jest sens to stosowac?
jane doe - 2020-02-18 19:39:54
kiedyś próbowałam pić ocet jabłkowy, ale niestety mnie pokonał. sam mnie zabijał hhahahaha :D musiałabym spróbować to z płukanką.