Łupież pstry głowy – jak wygrać z chorobą?
Strona główna » Blog » Łupież pstry głowy – jak wygrać z chorobą?
Łupież pstry głowy to częste schorzenie dermatologiczne, które jest wyjątkowo dokuczliwe z uwagi na towarzyszące mu swędzenie skóry. Walka ze schorzeniem nie jest łatwa, ale przy podjęciu odpowiednich środków leczniczych można ją wygrać. Warto zwrócić uwagę na pierwsze niepokojące objawy, ponieważ nieleczona infekcja może skutkować długotrwałym leczeniem i pozostawić ślady na skórze.
Przyczyny |
|
Objawy |
|
Czym się leczy? | Stosuje się: |
PITYVER
POSTAW NA NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!
Łupież pstry głowy często można pomylić z innymi schorzeniami, jak np.: łojotokowe zapalenie skóry głowy czy nawet łuszczyca, dlatego też nie powinniśmy samodzielnie stawiać diagnozy ani podejmować leczenia. Konsultacja ze specjalistą powinna być pierwszym podjętym przez nas krokiem, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy. Leczenie każdego z tych schorzeń jest zgoła inne, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie dopasowanie – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łupież pstry głowy – jak go rozpoznać?
Łupież pstry głowy ma cechy charakterystyczne, które ułatwiają postawienie trafnej diagnozy.
Objawy łupieżu pstrego to między innymi:
- pojawienie się na skórze głowy charakterystycznych “pstrych” plam o kolorze żółtobrunatnym, brązowym oraz jasnoróżowym,
- łuszczenie się naskórka na powierzchni zmian skórnych,
- dokuczliwe swędzenie skóry.
Plamy mają przeważnie powierzchnię 3-4 mm, ale mogą się ze sobą łączyć zajmując dużą powierzchnię skóry, dlatego tak ważne jest wczesne działanie.
Sprawdź: Łupież pstry, a łuszczyca
Łupież pstry głowy – czy występuje na innych obszarach ciała?
Łupież pstry, kojarzy się przede wszystkim z występowaniem przede wszystkim na głowie, jednak nie jest to wcale najczęstsze miejsce jego występowania. Najczęściej dolegliwość można spotkać na skórze klatki piersiowej, ale to łupież pstry głowy jest najbardziej widocznym miejscem, co może dodatkowo wywoływać kompleksy. Inne miejsca, na których może wystąpić łupież pstry to twarz, szyja oraz brzuch.
PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY GŁOWY KOMPLEKSOWYM DZIAŁANIEM ZAMÓW!
Łupież pstry głowy – jakie są jego przyczyny?
Przyczyną łupieżu pstrego głowy jest nadmierne namnażanie się drożdżaków – grzybów, które występują na głowie również normalnie.
Jest to choroba zaraźliwa, a więc warto zachować odpowiednie środki ostrożności.
Łupież pstry głowy może być spowodowany między innymi:
- korzystaniem z grzebienia osoby zarażonej,
- wizytą w salonie fryzjerskim, w którym nie jest zachowana odpowiednia higiena. Ryzyko istnieje również,
- korzystaniem z publicznych basenów czy solariów.
Zarażenie nie jest jednak jedyną przyczyną łupieżu pstrego. Jego występowaniu sprzyja też:
- obniżona odporność,
- nadmierna potliwość,
- otyłość.
Może być również skutkiem ubocznym antykoncepcji wpływającej na gospodarkę hormonalną. Najbardziej zagrożone łupieżem pstrym są osoby młode, po okresie dojrzewania.

Łupież pstry głowy – jak wyleczyć chorobę?
Łupież pstry głowy jest przypadłością uporczywą, mającą tendencje do nawracania. Systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów medycznych pomaga w unikaniu nawrotów. W leczeniu łupieżu pstrego warto zastosować łagodne szampony bogate w związki selenu, który zwalcza występujące grzyby. Szampon przeciwłupieżowy powinien być stosowany codziennie.
Oprócz tego warto wspomóc walkę stosowaniem płynu leczniczego do skóry głowy, zawierającym składniki takie jak:
- sól epsom,
- chmiel,
- witamina E.
Wcierany regularnie płyn pomaga w regeneracji komórek i kontroluje poziom wydzielanego sebum. Nie należy odstawiać całkowicie preparatów nawet po ustąpieniu objawów, ponieważ łupież pstry głowy u większości osób pojawia się ponownie. Ważna jest profilaktyka, ponieważ dzięki temu schorzenie nie rozwinie się do zaawansowanej, trudnej do leczenia postaci.
Bibliografia
1. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
2. Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018
3. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
4. Khosravi A. R., Hedayati M. T., Mansouri P., Shokri H., Moazzeni M., Immediate hypersensitivity to Malassezia furfur in patients with atopic dermatitis, 2007
Komentarze
roksana - 2022-01-09 21:22:24
Nie wiedziałam, że łupież pstry to jest jakiś specjalny typ lupieżu, który wystepuje nie tylko na głowie ale też własnie na innych obszarach ciała ;o
roksana - 2021-10-19 09:14:33
W tym przypadku "jak wygrac z chorobą" oznacza bardziej "jak niwelować efekty łupiezu pstrego", bo jego chyba nie da sie do końca wylelczyc?
waria - 2021-08-11 10:31:58
Bardzo fajny artykuł, łupież pstry to nie mój problem na szczęscie, ale pewnie komuś to pomoże.
mirabelka - 2020-06-09 21:03:45
czy ja wiem czy trzeba jakoś mega długo się tym zajmować by wyleczyć? nie jest to jakiś mega długi okres, ale jednak no jest to dość męczące, bo trzeba tutaj systematyczności, ale warto. co do włosów to mi przestały wypadać po dobrym ich traktowaniu w trakcie leczenia.
KIIMY - 2020-05-29 19:58:12
Długo to u Ciebie trwało?! :O Zauważyłam, że mi nawet włosy zaczynają też teraz wypadać i jestem trochę już przerażona.
Michu - 2020-05-13 12:24:14
Sam myślałem że mam po prostu łuszczycę a po latach wyszło że mam po prostu łupież pstry głowy Teraz jestem chyba na końcówce leczenia a droga było dość długa