Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież tłusty a suchy – jak leczyć.

Strona główna » Blog » Łupież tłusty a suchy – jak leczyć.

Łupież tłusty a suchy to dwa dokuczliwe oraz trudne do zwalczenia problemy dla osób, które się z nimi zmagają. Niezależnie od rodzaju, łupież jest nieprzyjemną i niepożądaną przypadłością, na którą skarży się kilka milionów Polaków w wieku od 15 do 70 lat. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a w niektórych przypadkach nawet dzieci. Powstaje w wyniku zbytniej ekspansywności grzybów o nazwie Pityrosporum ovale na skórze głowy.

Łupież tłusty a suchy objawy i różniceŁupież tłusty a suchy – objawy i różnice.

Łupież tłusty a suchy różnią się między sobą. Łupież tłusty (łupież mokry) jest trudny do usunięcia, idzie w parze z nasilonym łojotokiem skóry, co sprawia, że łuszczące się płatki zlepiają się i kleją do skóry głowy, tworząc żółtawe strupki. Symptomem tej dolegliwości jest uciążliwy świąd, czasami pojawia się także zaczerwienienie. Nadmiernej produkcji łoju sprzyjają m.in. zaburzenia hormonalne, nadmierne spożywanie cukru, brak higieny, przegrzewanie i stres. Konsekwencją nieleczonego łupieżu tłustego może być np. wypadanie włosów, dlatego po rozpoznaniu tego problemu należy od razu rozpocząć leczenie.

Łupież suchy (łupież normalny) pojawia się u osób, które nie mają kłopotu z łojotokiem. Złuszczony naskórek przemieszcza się po całej głowie, sypiąc się na ramiona przy każdej sposobności. Wystąpienie łupieżu suchego może być spowodowane nadwrażliwością na Pityrosporum ovale lub źle dobranymi kosmetykami do pielęgnacji czy stylizacji włosów. Powodem występowania łupieżu suchego może być także zła dieta, stres, a także przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.

Ten rodzaj łupieżu zwykle przybiera na sile zimą i jesienią, ponieważ czapki zmniejszają dopływ powietrza do skóry głowy, stwarzając idealne warunki do wzrostu grzybów.

Poznaj: Łupież pstry, a łuszczyca

Łupież tłusty a suchy – sposoby leczenia.

Łupież tłusty a suchy różnią się między sobą sposobami leczenia. Łupież tłusty jest trudniejszy w leczeniu od łupieżu suchego.

Chcąc pozbyć się tej przypadłości, użyj szamponów i preparatów, które:

  • powstrzymują aktywność gruczołów łojowych
  • są grzybobójcze i posiadają w składzie: siarczek selenu, ketokonazol, pirokton olaminy, pirytion cynku, cyklopiroksolaminę)
  • odblokowują zatkane przez masy rogowo-łojowe ujścia gruczołów łojowych
  • działają keratolitycznie (zawierają kwas salicylowy), usuwają warstwę rogową naskórka i przylegające do skóry łuski
  • koją podrażnienia skóry i łagodzą uporczywy świąd

W momencie gdy pojawi się łupież suchy, jak najszybciej należy zacząć stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Specjalistyczne szampony dostępne są w aptekach (np. szampon z ketokonazolem).

Powinno się również zmienić swoje zwyczaje pielęgnacyjne:

  • zaniechać stosowania specyfików do stylizacji włosów (żeli, pianek, lakierów), odżywek bez spłukiwania
  • ograniczyć: suszenie włosów suszarką, używanie prostownicy
Pityver - zestaw na łupiez pstry

PITYVER
NATURALNY SPOSÓB NA ŁUPIEŻ PSTRY U DZIECI ZAMÓW!

Łupież tłusty a suchy – kogo dotyka.

Łupież tłusty a suchy znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Ma to związek z większym wydzielaniem sebum, dlatego występuje na skórze głowy ze skłonnością do przetłuszczania się. Może również dotyczyć skóry suchej i wrażliwej. Największą liczbę tej przypadłości notuje się u osób w granicach 20 roku życia.

Z łupieżem tłustym a suchym najczęściej borykają się osoby, u których doszło do dysfunkcji:

  • równowagi mikrobiomu
  • bariery naskórkowej
  • składu sebum

Łupież tłusty a suchy to dolegliwość, której nie łatwo się pozbyć. Zdarza się, że na jakiś czas ustąpi, lecz potem atakuje ze zdwojoną siłą. Gdy kosmetyki przeciwłupieżowe już nie pomagają, warto udać się do specjalisty, który zleci badania, a na ich podstawie wdroży odpowiednie leczenie. Łupież to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim problem zdrowotny.


Bibliografia:

1. Leeming J.P., Notman F.H., Holland K.T., The distribution and ecology of Malassezia furfur and cutaneous bacteria on human skin,1989
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
249 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊