Preparaty na łupież pstry – jakie wybrać?
Strona główna » Blog » Preparaty na łupież pstry – jakie wybrać?
Preparaty na łupież pstry pielęgnują skórę, a jednocześnie walczą z głównym problemem, jakim jest łupież pstry. Są ważnym uzupełnieniem leczenia, ponieważ dbają o właściwą higienę chorobowo zmienionej skóry. W łagodniejszych, początkowych stadiach łupieżu pstrego mogą nawet zastopować jego rozwój. Z artykułu dowiesz się, jakie kosmetyki wybrać, aby odpowiednio wspomóc leczenie i na jakie składniki aktywne warto zwrócić uwagę.
Preparaty na łupież pstry – które z nich będą niezbędne i dlaczego?
Preparaty na łupież pstry to cała gama produktów. Aby skutecznie pozbyć się problemu, wystarczy jednak używać tych podstawowych. Przedstawiliśmy je w poniższej tabeli, wraz z krótkim wyjaśnieniem, dlaczego właśnie na te produkty należy postawić.
Szampon |
|
Maść/emulsja do ciała |
|
Płyn do skóry głowy |
|
PITYVER
DERMOKOSMETYKI POMOCNE W WALCE Z ŁUPIEŻEM PSTRYM ZAMÓW!
Warto wybierać preparaty należące do tej samej linii. Takie podejście jest nie tylko wygodniejsze i praktyczniejsze, ponieważ kupno całego zestawu zwykle wychodzi taniej, niż kupowanie każdego kosmetyku z osobna.
Kupując preparaty z tej samej serii, mamy pewność, że ich składniki nie będą kolidować ze sobą, dzięki czemu ich działanie będzie bezpieczniejsze. Poza tym preparaty należące do jednego zestawu zwykle są opracowywane tak, aby uzupełniać swoje działanie i gdy będą stosowane razem, zapewnią nam lepsze efekty.
Preparaty na łupież pstry – jak powinny działać?
Preparaty na łupież pstry będą skuteczne, jeśli będą spełniać odpowiednie właściwości.
- Działać przeciwgrzybiczo. W ten sposób będą celować w przyczynę łupieżu pstrego, którą jest nadmierne namnożenie grzybów Malassezia furfur.
- Redukować łojotok. Ważne, aby kosmetyki nie nasilały przetłuszczania skory i nie obciążały jej nadmiernie składnikami odżywczymi, ponieważ to mogłoby stworzyć warunki korzystne dla namnażania się drożdżaków.
- Odbudowywać i wzmacniać warstwę ochroną skóry. Dzięki temu skóra będzie lepiej bronić się przed niesprzyjającymi czynnikami oraz atakami grzybów i bakterii.
- Łagodzić podrażnienia i świąd. Aby przywrócić skórze komfort.
Tak działające kosmetyki przyczynią się do poprawy kondycji skóry, dzięki czemu walka z łupieżem pstrym będzie bardziej efektywna.
Preparaty na łupież pstry – składniki aktywne, których warto w nich szukać
Preparaty na łupież pstry powinny mieć odpowiednio skomponowane składy. Szukajmy takich, które są oparte na naturalnych składnikach aktywnych, delikatnych dla skóry.
Wybierając preparaty na łupież pstry, należy zwracać uwagę, aby zawierały odpowiednie i dobrze radzące sobie z tym problemem składniki. Właściwe leczenie oraz systematyczne stosowanie dermokosmetyków pomoże w szybszym pozbyciu się przykrych objawów – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Dobrze dobrane składniki aktywne mogą zdziałać cuda i okazać się naturalnym remedium na łupież pstry. Którymi z nich warto się zainteresować?
- Selen – jest jednym z najważniejszych składników w walce z łupieżem pstrym. Przede wszystkim działa przeciwgrzybiczo i zwalcza infekcje drożdżakami, czyli główną przyczynę powstawania łupieżu pstrego. W ten sposób przeciwdziała również nawrotom choroby. Znajdziemy go w szamponach przeciwgrzybiczych, w postaci siarczku selenu.
- Cynk – również można zaliczyć go do grona wartościowych składników, ponieważ skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów, odpowiednio oczyszcza skórę i odblokowuje pory. Takie działanie jest bardzo istotne przy wspomaganiu leczenia łupieżu pstrego. To nie wszystko! Cynk zastosowany na skórę nawilża ją i zwiększa poziom wilgoci. Co ważne, reguluje także pracę sebum i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Jak widać, warto szukać cynku w preparatach na łupież pstry.
- Miedź – równoważy działanie cynku, warto więc, aby te składniki występowały razem. Świetnie nawilża i ma silne właściwości antyoksydacyjne. Przyśpiesza gojenie skóry, naprawia jej uszkodzoną barierę ochronną. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.
- Ekstrakt z pestek grejpfruta – bogaty w polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Posiada działanie antyseptyczne, zwalcza bakterie, grzyby i wirusy. Dzięki zawartości naturalnej witaminy C, wspomaga funkcje odpornościowe skóry i stymuluje ją do produkcji kolagenu.
- Naturalna sól Epsom – ma także inną nazwę: sól angielska lub sól gorzka. Zawiera magnez i siarkę, pierwiastki niezbędne do tego, aby skóra funkcjonowała prawidłowo. Stosowana zewnętrznie, zmniejsza łuszczenie skóry, likwiduje łojotok i działa przeciwgrzybiczo.
- Ekstrakt z chmielu – zawiera naprawdę bardzo dużo cennych składników, których nie sposób tu wymienić. Wpływa korzystnie na odnowę naskórka, działa ujędrniająco, regenerująco i nawilżająco. Poprawia mikrocyrkulację, zwiększając w ten sposób zdolność skóry do wchłaniania składników aktywnych. Ogranicza przetłuszczanie skóry głowy i stymuluje porost włosów
- Olej z czarnej porzeczki – odbudowuje skórę i wzmacnia jej funkcje obronne, dzięki czemu ataki grzybów i bakterii są lepiej odpierane. Likwiduje szorstkość, suchość, łuszczenie oraz podrażnienie. Ma również działanie przeciwzapalne i opóźniające starzenie.
Łupież pstry – preparaty Pityver
Pityver to wysokiej jakości preparaty na łupież pstry:
- emulsja do ciała,
- płyn do skóry głowy,
- szampon.
Każdy z dermokosmetyków Pityver skupia się na eliminacji łupieżu pstrego w inny sposób. Dlatego warto zastosować cały zestaw, by kuracja przebiegała generalnie i była jak najbardziej skuteczna.
Najważniejsze to walczyć z przyczynami, a nie skutkami, dlatego wszystkie dermokosmetyki Pityver mają świetnie dobrane składniki.
Szampon zawierający siarczek selenu zwalcza główną przyczynę łupieżu pstrego, czyli drożdżaki. Emulsja z piroktonem olaminy również ogranicza rozwój grzybów, a dodatkowo zawiera wspaniale pielęgnujący skórę olej z czarnej porzeczki. Oparty na cynku, miedzi, ekstrakcie z chmielu, pestek grejpfruta i soli Epsom płyn przywraca równowagę skórze głowy, chroni ją przed przetłuszczaniem i rozwojem drobnoustrojów Malassezia furfur.
Byłem zły, kiedy w lustrze dostrzegłem te paskudne plamy na plecach. Dobrze, że szybko zastosowałem preparaty na łupież pstry Pityver. Na szczęście takie działanie pomogło. W niedługim czasie zmiany zgasły i nie rozprzestrzeniły się już bardziej. Co mogę doradzić, po użyciu emulsji zawsze czekałem kilka minut z ubieraniem się, aż wszystko dokładnie wsiąknie, żeby nie marnować cennych składników i skóra mogła się nimi nasycić – pisze pan Robert z Łańcuta.
Dawno temu chorowałam na łupież pstry, teraz mam osłabiony organizm i choroba znowu zaatakowała. Zaczęło się od kilku plamek na dekolcie, więc pomyślałam, że może spróbuje z nimi powalczyć czymś bez recepty. Na Pityver natknęłam się, przekopując internet w poszukiwaniu rozwiązania. Zamówiłam i to była dobra decyzja, bo kosmetyki okazały się bardzo skuteczne. Plamki szybko się rozjaśniły i znikły. Używanie tych wszystkich preparatów może jest na początku uciążliwe, ale naprawdę warto się poświęcić, by szybko wrócić do formy – pisze pani Alina z Sanoka
Preparaty na łupież pstry – jak je stosować, by zobaczyć efekty?
Preparaty na łupież pstry muszą być używane regularnie. Szampon i płyn do skóry głowy najczęściej raz dziennie, przez okres 3-4 tygodni. Po maść lub emulsję powinniśmy sięgać przynajmniej dwa razy dziennie. Trzeba jednak zawsze dokładnie sprawdzić zalecenia producenta. Należy pamiętać też o tym, że preparaty typu dermokosmetyki nie leczą, mogą one być więc jedynie wsparciem dla terapii docelowej. Jeśli podejrzewamy u siebie łupież pstry, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i zastosowania odpowiedniej terapii. Łupieżu pstrego, jak i innych chorób skórnych nie leczymy na własną rękę.
Podsumowanie
Dobre preparaty na łupież pstry pomagają odpowiednio zadbać o naruszoną przez chorobę skórę. To dermokosmetyki, które ją oczyszczają, nie dopuszczając do podrażnienia czy przesuszenia. Niezastąpione będą takie produkty, jak szampon, emulsja i płyn. Każdy z nich ma specjalne właściwości w walce z chorobą. Gdy są stosowane razem, wykazują skuteczniejsze działanie. Pamiętajmy jednak, że dermokosmetyki nie leczą, mają za zadanie jedynie wspomóc główną terapię. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości skórnych należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem specjalistą.
PITYVER
ZESTAW PREPARATÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY ZAMÓW!
FAQ
1. Jakiego rodzaju preparaty na łupież pstry są najlepsze?
Dedykowane problemowi i z odpowiednim, najlepiej naturalnym składem. Warto wybrać szampon, emulsję i płyn – wtedy nasza pielęgnacja będzie kompleksowa. Godne polecenia są dermokosmetyki na łupież pstry Pityver, które opierają się na naturalnych składnikach aktywnych.
2. Czy preparaty na łupież pstry należy stosować w jakiś szczególny sposób, np. szampon?
Preparaty na łupież pstry mają to do siebie, że potrzebują trochę dłuższego kontaktu ze skórą, aby zadziałać. Szczególnie te, które zmywamy wodą, jak na przykład szampon. Nie spłukujemy go więc od razu, ale po spienieniu i rozprowadzeniu na skórze pozostawiamy na około 5 minut i dopiero po tym czasie spłukujemy. Poza tym stosujemy go nie tylko na owłosioną skórę głowy, ale również w miejscach na ciele, w których występują plamy (np. kark, plecy, klatka piersiowa).
3. Czy preparaty na łupież pstry takie, jak emulsja należy spłukać po jakimś czasie?
Emulsji nie spłukujemy. Dzięki temu skóra ma z nią dłuższy kontakt i może lepiej skorzystać z cennego działania składników aktywnych. Na przykład emulsja z piroktonem olaminy długotrwale chroni przed rozwojem grzybów Malassezia furfur.
4. Mam przetłuszczającą się skórę głowy. Czy to może być powód, że łupież pstry tak często powraca?
Niestety tak. Grzyby Malassezia furfur żywią się łojem na skórze i tłusta skóra głowy jest dla nich idealnym środowiskiem do rozwoju. Aby uchronić się przed nawrotami, należy przede wszystkim pomyśleć o zlikwidowaniu przyczyny problemu. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w ograniczeniu przetłuszczania się włosów, warto np. wypróbować wcierkę z ekstraktami z pestek grejpfruta oraz chmielu, która skutecznie reguluje wydzielanie sebum.
Bibliografia:
1. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat?, 2008
4. Kwaśniewska J., Mikologia Lekarska, 2006
5. Terragini L., Lasagni A., Oriani A., Pityriasis versicolor of the face, 1991
6. Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008